Dlaczego Tom Waits jest genialny?

czyli co nam w duszy gra - o muzyce fantastyczniej i fantastyce muzycznej

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zyto
Mamun
Posty: 165
Rejestracja: wt, 01 maja 2007 17:08

Dlaczego Tom Waits jest genialny?

Post autor: zyto »

Można podać z pewnością wiele powodów:)
Ja ograniczę się do podania linku do tego: http://www.youtube.com/watch?v=nMqxNPsfN50
Dla miłośników może zdeczko paranoicznych klimatów. Ze słuchawkami na uszach słuchać i, jak to mówią wyspiarze, endżoj.

P.S. Piosenki Tom też oczywiście ma świetne:)

Awatar użytkownika
Lafcadio
Nexus 6
Posty: 3193
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 17:57

Post autor: Lafcadio »

Nie znam wielu jego piosenek, ale mogę się podpisać pod tym, że jest jedną z nielicznych postaci we współczesnej muzyce, której piosenki można zanucić :)

Jego "Day After Tomorrow" jest chyba najlepszą i najdojrzalszą piosenką antywojenną, znacznie lepszą niż jakieś dziecinne "Boomy"
Ja mam śmiałość to panu powiedzieć, bo pan mi wie pan co pan mi może? Pan mi nic nie może. Bo ja jestem z wodociągów.

Awatar użytkownika
Coleman
Wampir
Posty: 3097
Rejestracja: wt, 14 cze 2005 16:41

Post autor: Coleman »

No i Renfieldem byl swietnym :>
FTSL
You and me, lord. You and me.

Awatar użytkownika
zyto
Mamun
Posty: 165
Rejestracja: wt, 01 maja 2007 17:08

Post autor: zyto »

No, zgoda. "Day..." potrafi chwycić za gardło. Ja zacząłem przygodę z jego muzyką od płyty "Rain Dogs", którą zdecydowanie polecam na początek jako preludium do pokręconego świata Toma:)
Nie wiem, czy się spotkaliście z przeróbkami jego piosenek wykonywanymi przez Kazika. Niektóre całkiem nieźle wyszły, dzięki ciekawemu przełożeniu na nasz piękny język.

Teraz dopiero skojarzyłem, że on Renfielda grał:) Draculi już tak dawno nie widziałem:)
W "Kawie i papierosach" ma świetną rolę - gra tam Tom Waitsa, który spotkał Iggy Popa a knajpie (tak jest Iggiego gra też Iggy).

Awatar użytkownika
Marchew
Kurdel
Posty: 782
Rejestracja: pn, 17 lip 2006 09:40
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Marchew »

Nie chciałem pisać o płycie Kazika, bo byłoby, że jestem monotematyczny, ale faktycznie jest świetna :)

A Rain Dogs to chyba najlepsza płyta Waitsa. Najbardziej podoba mi się na niej jego wokal, bo później trzeba już zaakceptować jego głos, który niestety dość mocno się zmienia na przełomie lat.

Awatar użytkownika
Dabliu
ZakuŻony Terminator
Posty: 3011
Rejestracja: wt, 22 sie 2006 20:22
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Dabliu »

A ja byłem na koncercie Kazika z piosenkami Toma Waitsa w Teatrze Polskim w Twierdzy :) Było cudownie... (Na późniejszym bankieciku z Kazikiem też było fajowo).

Z ciekawostek: To mama mojego kumpla osobiście wybrała się do Stanów, żeby namówić Toma Waitsa do pierwszego w historii przetłumaczenia jego tekstów na język obcy. Wróciła ze Stanów z kacem-gigantem, bo chlała z Waitsem chyba przez tydzień na okrągło... :)
Teksty tłumaczył właśnie ten mój kumpel z pomocą ojca, chociaż pod tłumaczeniem podpisał się ojciec...

Awatar użytkownika
zyto
Mamun
Posty: 165
Rejestracja: wt, 01 maja 2007 17:08

Post autor: zyto »

Fakt - głos mu się nieźle zmienia. Na najstarszych płytach brzmi... wręcz normalnie, przeciętnie:)
Dabliu-> Też bym chętnie pochlał z Waitsem:D
Zazdroszczę ci tego koncertu. Pamiętam, że na ostatnim wystepie Kultu miałem cichą nadzieję, że zagra coś z piosenek Toma;) Nie żebym narzekał, Kult i tak dla mnie rządzi... ale jakby zagrał to dopiero by było:)
Pogratuluj koledze (i ojcu) przekładu, jak będziesz miał okazję.

Awatar użytkownika
Marchew
Kurdel
Posty: 782
Rejestracja: pn, 17 lip 2006 09:40
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Marchew »

Yyyych na Waitsie nie byłem i bardzo bardzo żałuję (tak jak ostatnich koncertów KNŻtu).

Może zacznie go z Buldogiem grać (Kurta Weilla gra).

ODPOWIEDZ