Darmosłuchy

czyli co nam w duszy gra - o muzyce fantastyczniej i fantastyce muzycznej

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Varelse
Dwelf
Posty: 511
Rejestracja: czw, 13 lip 2006 11:12

Darmosłuchy

Post autor: Varelse »

Się okazuje, że muzyki do darmowego odsłuchania, czy nawet ściągnięcia, jest na necie sporo. Oto lista dziesięciu subiektywnie najlepszych albumów do odsłuchania za free. Oczywiście prawdopodobieństwo, że to się pokrywa z czyimkolwiek gustem muzycznym, więc wrzucajcie własne propozycje albumów i utworów. Youtuba nie liczymy.

1. Robert Logan - Cognessence. Na pierwszym miejscu wykonawca mało znany, za to genialny, robiący muzykę jedyną w swoim rodzaju. Ciężko ją określić, ale w przybliżeniu będzie to elektronika/ambient/IDM/dubstep
http://www.lastfm.pl/music/Robert+Logan/Cognessence

2. Radiohead - In Rainbows. Swego czasu płyta dostępna do ściągnięcia za co łaska, teraz za darmo do odsłuchania na laście. Z pewnością nie jest to najlepsza płyta RH, ale poziom trzyma. Ponieważ jest bardziej przystępna niż np. Kid A, zyskała sobie wielu słuchaczy, przez co RH przestało być muzyką alternatywną, bo (przynajmniej na laście) jest wszędzie.
http://www.lastfm.pl/music/Radiohead/in+rainbows

3. Smolik - 3. Smolik ma za sobą genialna płytę "Smolik 2" , będącą połączeniem chilloutu z bardziej ambitnymi brzmieniami elektronicznymi. "3" jest chilloutem w stanie czystym, ze śladową ilością elektroniki, opartym głównie na instrumentach smyczkowych. Mimo, że "dwójka" jest lepsza, "trójka" też jest warta posłuchania.
http://www.lastfm.pl/music/Smolik/3

4. Moby - Greatest hits. Wreszcie coś nie z lasta. Moby'ego wszyscy znają z "In this world" czy "Lift me up". Na tej płycie jest wszystko, co najlepsze, oprócz, niestety, kilku utworów instrumentalnych. Plus zestaw techno - remiksów, jak ktoś lubi takie klimaty. Ja akurat nie bardzo.
http://music.download.com/moby_greatest ... ong_artist

5. Emiliana Torrini - Love In The Time Of Science. Tą panią fani LOTR-a znają z "Gollum's Song" z "Dwóch Wież". Tutaj jej płyta bardziej w kilmatach trip-hopowych.
http://www.lastfm.pl/music/Emiliana+Tor ... Of+Science

6. Chemical Brothers - We Are The Night Niektórzy twierdzą, że nie jest to album zbyt udany, ale mi się podoba. Szczególnie utwory "All Rights Reversed" czy "Battle Scars".
http://music.download.com/wearethenight ... ong_artist

7. Novika - Tricks of life. Wokalistka znana z zespołu Futro i licznych kolaboracji (np. Smolik, Fisz), wydała solowy album, na którym pomogła jej elita polskiej elektroniki z tych bardziej chilloutowych rejonów, np. Smolik, Tomasz Ziętek z Locostar, Bogdan Kondracki czy Mariusz Szypura z Silver Rocket.
http://www.lastfm.pl/music/Novika/Trics+of+Live

8. Dive Index - Mid/Air. Kolejny przykład trip-hopu/chilloutu (nie będę tu prezentował polskiego czy szkockiego IDM-u bo to muzyka jednak dość niszowa). Nie wiem, co o tej płycie napisać. Po prostu ją lubię.

9. Human Error - Battery Farm. Polski ambient, niektórzy twierdzą, że trochę w stylu FSOL, chociaż to przesada.
http://www.lastfm.pl/music/Human+Error/Battery+Farm

10. Moloko - Statues. Miał tu być Tex La Homa, ale jego już gdzieś kiedyś linkowałem, więc rzecz bardziej pod masowy gust. De facto lubię tylko dwie piosenki Moloko, i nie należy do nich "Sing it Back" ani "The Time Is Now", ale komu się te dwa "największe hity", niech obczai.
http://music.download.com/moloko/3600-8 ... ong_artist
Ale tak naprawdę nie miałbym nic przeciwko umieraniu, gdyby nie następowała po nim śmierć - Thomas Nagel


Szczury z Princeton, Nowa Fantastyka 9/2009

ODPOWIEDZ