Dead Can Dance

czyli co nam w duszy gra - o muzyce fantastyczniej i fantastyce muzycznej

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dabliu
ZakuŻony Terminator
Posty: 3011
Rejestracja: wt, 22 sie 2006 20:22
Płeć: Mężczyzna

Dead Can Dance

Post autor: Dabliu »

Stwierdziłem, że zespół ten, jak mało który, zasługuje na własny wątek.
Jeśli na forum znajduje się jakaś młoda dusza, która z jakiegoś powodu nie słyszała jeszcze o tym niezwykłym, jedynym w swoim rodzaju zespole, zalecam uważne przesłuchanie poniższych przykładowych kawałków, wyrywkowo zebranych z różnych okresów działalności i niemal wszystkich (poza debiutancką) płyt.

Xavier

In the Wake of Adversity

Echolalia

The Host of Seraphim

Song of the Dispossessed

Song of the Stars

Enigma of the Absolute

The Arrival and The Reunion

Song of the Sibyl

The End of Words

Yulunga

The Wind that Shakes the Barley

Emmeleia

Rakim

Saltarello

The Carnival is Over

Enjoy... :)

Awatar użytkownika
Dabliu
ZakuŻony Terminator
Posty: 3011
Rejestracja: wt, 22 sie 2006 20:22
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Dabliu »


Awatar użytkownika
Yuki
Furia Bez Pardonu
Posty: 2182
Rejestracja: śr, 22 cze 2005 13:17

Re: Dead Can Dance

Post autor: Yuki »

Dabliu pisze:Jeśli na forum znajduje się jakaś młoda dusza, która z jakiegoś powodu nie słyszała jeszcze o tym niezwykłym, jedynym w swoim rodzaju zespole, zalecam uważne przesłuchanie poniższych przykładowych kawałków, wyrywkowo zebranych z różnych okresów działalności i niemal wszystkich (poza debiutancką) płyt.
A stare dusze, które znają i uwielbiają to co? ;-).
There's some questions got answers and some haven't

Awatar użytkownika
BlackHeart
Pćma
Posty: 221
Rejestracja: sob, 01 gru 2007 08:48

Post autor: BlackHeart »

Ooo, temat o Tańczących Truposzach. No, proszę. Jak się człowiek może miło zaskoczyć. :) Chociaż pod moje gusta bardziej podpadają Arcana czy Dargaard (jeśli już mowa o podobnych klimatach), to jednak do Dead Can Dance mam ogromny sentyment i szacunek. Kawał porządnej muzyki to jest. Kawał mojej młodości.

(A tak się znawcy zapytam - Dabliu, ten Saltarello to ich jest? Bo obiło mi się o uszy, że to z nut jakiegoś średniowiecznego, hiszpańskiego władyki)

Awatar użytkownika
Dabliu
ZakuŻony Terminator
Posty: 3011
Rejestracja: wt, 22 sie 2006 20:22
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Dabliu »

BlackHeart pisze:(A tak się znawcy zapytam - Dabliu, ten Saltarello to ich jest? Bo obiło mi się o uszy, że to z nut jakiegoś średniowiecznego, hiszpańskiego władyki)
Saltarello – antyczny, włoski taniec ludowy - o ile wiem, to po prostu ichnia interpretacja owego tańca.

Awatar użytkownika
BlackHeart
Pćma
Posty: 221
Rejestracja: sob, 01 gru 2007 08:48

Post autor: BlackHeart »

A mógłbym przysiąc, że w książeczce z Aion było o jakimś królu... Jak na święta zawitam w domu, to sprawdzę.

Taclem

Post autor: Taclem »

Polska Wikipedia czasem szkodzi ;-) Korzenie tańca sięgają XIII wieku, jeśli dla autora notki to antyk...
Generalnie jest to nazwa tańca, a nie utworu muzycznego, równie dobrze track mógłby się nazywać "Mazurek" czy "Oberek". Wersja grana przez DCD jest nieznanego autorstwa i na płycie opisano ją jako anonim.

Awatar użytkownika
mr.maras
C3PO
Posty: 839
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 14:34

Post autor: mr.maras »

Ja kiedys faze na cale 4AD mialem. Zwlaszcza na The Wolfgang Press, This Mortal Coil, Clan of Xymox, Dead Can Dance i Pixies.
po przeczytaniu spalić monitor

Awatar użytkownika
Dabliu
ZakuŻony Terminator
Posty: 3011
Rejestracja: wt, 22 sie 2006 20:22
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Dabliu »

Taclem pisze:Polska Wikipedia czasem szkodzi ;-) Korzenie tańca sięgają XIII wieku, jeśli dla autora notki to antyk...
Też zachodziłem w głowę, o co chodzi z tym antykiem.
Pomyślałem sobie, że być może idea tańca w jakiś sposób miała nawiązywać do antyku, czy inny czort...?

Awatar użytkownika
Feline
Kurdel
Posty: 756
Rejestracja: pt, 01 sie 2008 11:06

Post autor: Feline »

Dabliu pisze: Też zachodziłem w głowę, o co chodzi z tym antykiem.
Mogł być błąd przekładu. Ancient to zarówno antyczny jak i bardzo dawny, starodawny. W tej chwili chyba już poprawione.

Awatar użytkownika
Gesualdo
Niegrzeszny Mag
Posty: 1752
Rejestracja: pn, 01 wrz 2008 14:45

Post autor: Gesualdo »

Chciałbym zauważyć, że utwór Saltarello jest w metrum dwudzielnym, więc nie może być ani na 3/8, ani na 6/8, jak podaje wikipedia. Ale nie wiem, nie znam się. Kaprys Wieniawskiego Alla saltarella też jest w metrum dwudzielnym. O ile mnie pamięć nie myli.
"Jestem kompozytorem i coś pewnie chciałem, ale już zapomniałem."

Awatar użytkownika
Procella
Fargi
Posty: 320
Rejestracja: sob, 16 sty 2010 22:02

Post autor: Procella »

Czeka nas kolejny powrót Dead Can Dance, tym razem prawdopodobnie nie tylko z koncertami, ale i z nowym materiałem studyjnym. Co prawda płyta pojawi się dopiero za dwa lata (Brendan i Lisa muszą wywiązać się ze zobowiązań solowych), ale to i tak bardzo dobra wiadomość.
¿ǝıʍołƃ ɐu ıoʇs ʇɐıʍś ǝż 'ǝıuǝżɐɹʍ ɯǝsɐzɔ ǝıɔɐɯ

RyszawyJabukasiga

Post autor: RyszawyJabukasiga »

Procella pisze:Czeka nas kolejny powrót Dead Can Dance, tym razem prawdopodobnie nie tylko z koncertami, ale i z nowym materiałem studyjnym. Co prawda płyta pojawi się dopiero za dwa lata (Brendan i Lisa muszą wywiązać się ze zobowiązań solowych), ale to i tak bardzo dobra wiadomość.
Nie mogę się doczekać.

Słuchałem niedawno "The Serpent's Egg" i jestem zachwycony. Ta muzyka ma w sobie tyle przestrzeni, tyle tajemniczości i ogólnej, jakby tu rzec, zajebistości. No i świetne wokale Brendana Perry i Lisy Gerrard.

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Post autor: neularger »

Procella pisze:Czeka nas kolejny powrót Dead Can Dance, tym razem prawdopodobnie nie tylko z koncertami, ale i z nowym materiałem studyjnym. Co prawda płyta pojawi się dopiero za dwa lata (Brendan i Lisa muszą wywiązać się ze zobowiązań solowych), ale to i tak bardzo dobra wiadomość.
Raktywacja DCD???
No, proszę. Szkoda tylko, że za dwa lata. Ale posłucham sobie "Into the labyrinth"
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
Procella
Fargi
Posty: 320
Rejestracja: sob, 16 sty 2010 22:02

Re: Dead Can Dance

Post autor: Procella »

Nowa płyta już w sierpniu, na oficjalnej stronie zespołu można znaleźć nowy utwór. Przez chwilę można było posłuchać całego albumu, ale już chyba się to skończyło.
¿ǝıʍołƃ ɐu ıoʇs ʇɐıʍś ǝż 'ǝıuǝżɐɹʍ ɯǝsɐzɔ ǝıɔɐɯ

ODPOWIEDZ