Tak mi się słucha właśnie 2

czyli co nam w duszy gra - o muzyce fantastyczniej i fantastyce muzycznej

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Poc Vocem
Sepulka
Posty: 70
Rejestracja: śr, 01 lut 2012 19:57
Płeć: Nie znam

Re: Tak mi się słucha właśnie 2

Post autor: Poc Vocem »

Ilekroć próbuję przesłuchać dowolną płytę Dream Theater za jednym zamachem, nie daję rady. W najlepszym wypadku po prostu mi się nudzi, w najgorszym, to jest wtedy, gdy muzyka jest zbyt interesująca, przeszkadza mi ból głowy. O tyle to ciekawe, że na co dzień słucham cięższej muzyki.

Awatar użytkownika
Metallic
Kadet Pirx
Posty: 1276
Rejestracja: sob, 22 mar 2008 21:17
Płeć: Mężczyzna

Re: Tak mi się słucha właśnie 2

Post autor: Metallic »

Kiedyś też wydawali mi się trudni do przetrawienia i nie zwracałem na nich uwagi. Niedawno jednak zacząłem naprawdę odkrywać ich twórczość podczas długich podróży pociągiem i wsiąkłem na amen. Bardzo inspirująca muzyka. To jednak prawda, że do niektórych rzeczy trzeba dojrzeć.

A co do ciężkości, to chyba nie to irytuje w muzyce DT. Prędzej kompozycja.
"...handlarz starym książkami odkrywa, że jego zarośnięte chwastami, najzwyklejsze w świecie podwórko jest znacznie dłuższe, niż się wydaje - w istocie sięga ono aż do samych bram piekieł."

Juhani
Laird of Theina Empire
Posty: 3103
Rejestracja: czw, 18 lis 2010 09:04
Płeć: Mężczyzna

Re: Tak mi się słucha właśnie 2

Post autor: Juhani »

Podchodziłem do DT kilka razy. Niby ok, niby całkiem, całkiem, ale..jakoś zawsze coś mi na tyle nie grało, że nie sięgałem po nich dla przyjemności. Raczej żeby się do nich przekonać. Ale nie idzie mi.

Awatar użytkownika
Metallic
Kadet Pirx
Posty: 1276
Rejestracja: sob, 22 mar 2008 21:17
Płeć: Mężczyzna

Re: Tak mi się słucha właśnie 2

Post autor: Metallic »

W takim razie polecam ich sobie zabrać w dłuższą podróż ;)
"...handlarz starym książkami odkrywa, że jego zarośnięte chwastami, najzwyklejsze w świecie podwórko jest znacznie dłuższe, niż się wydaje - w istocie sięga ono aż do samych bram piekieł."

Awatar użytkownika
Poc Vocem
Sepulka
Posty: 70
Rejestracja: śr, 01 lut 2012 19:57
Płeć: Nie znam

Re: Tak mi się słucha właśnie 2

Post autor: Poc Vocem »

Metallic pisze: Bardzo inspirująca muzyka
Mnie o wiele bardziej niż Dream Theater inspirują dowolne przejawy twórczości nieżyjącego już niestety Ronniego Jamesa Dio. W szczególności chodzi mi o ten niedoceniany album i płyty nagrane z Black Sabbath.

Natomiast kompozycja utworów Dream Theater jest powiedziałbym dość klasyczna dla tego działu muzyki rockowej, w którym klawiszowiec ma jeszcze coś do powiedzenia. Kompozycyjnie bardzo blisko im np. do Deep Purple, szczególnie jeśli chodzi o rozłożenie solówek w utworach.

Awatar użytkownika
Metallic
Kadet Pirx
Posty: 1276
Rejestracja: sob, 22 mar 2008 21:17
Płeć: Mężczyzna

Re: Tak mi się słucha właśnie 2

Post autor: Metallic »

Jak dla mnie to, że w obu zespołach klawiszowcy mają nieco więcej do powiedzenia to za mało, żeby zestawić DT i DP jako podobne. DT jednak bardziej kombinuje z harmonią (metrum niektórych partii to kosmos), znacznie bliżej im do etykietki "progresja", niż DP (chociaż mają w swoim repertuarze również utwory banalne).

A na Dio ostrzę sobie zęby od jakiegoś czasu, bo zawsze jakoś tak powierzchownie się zapoznawałem z jego twórczością.

A zanim zafascynował mnie Dream Theater, miałem fazę na grunge - chyba numerem jeden jest jak dotąd Alice in Chains. Jak dla mnie - kwintesencja w temacie.
"...handlarz starym książkami odkrywa, że jego zarośnięte chwastami, najzwyklejsze w świecie podwórko jest znacznie dłuższe, niż się wydaje - w istocie sięga ono aż do samych bram piekieł."

Awatar użytkownika
Poc Vocem
Sepulka
Posty: 70
Rejestracja: śr, 01 lut 2012 19:57
Płeć: Nie znam

Re: Tak mi się słucha właśnie 2

Post autor: Poc Vocem »

Metallic pisze:(metrum niektórych partii to kosmos)
Ekhem, a w Purple'ach to niby metrum jest takie proste? Owszem, nie jest to rock progresywny, ale niektóre utwory są pod tym względem również bardzo skomplikowane. Poza tym sami muzycy DT umieszczają DP wśród swoich największych inspiracji. Inną sprawą jest natomiast, że ja na muzykę DP patrzę przez pryzmat Rainbow, które grało, zwłaszcza za czasów RJD, muzykę nieco bardziej skomplikowaną niż DP.

Grunge natomiast nigdy mnie specjalnie nie wciągnął, bo był zbyt prosty. O wiele bardziej przypadł mi do gustu metal symfoniczny, w rodzaju Blind Guardian czy Theriona, i power metal, ale raczej nie brazylijski.

Awatar użytkownika
Metallic
Kadet Pirx
Posty: 1276
Rejestracja: sob, 22 mar 2008 21:17
Płeć: Mężczyzna

Re: Tak mi się słucha właśnie 2

Post autor: Metallic »

Poc Vocem pisze:Grunge natomiast nigdy mnie specjalnie nie wciągnął, bo był zbyt prosty
Bo grunge chyba nie ma być skomplikowany :) ma być za to ciężki, mroczny, posępny. I muzykom z AiCh udaje się to wyśmienicie moim zdaniem.

A metal symfoniczny/power również, jak najbardziej. Z tym pierwszym najbardziej kojarzy mi się Symphony X, a jeśli chodzi o power bardzo przypadł mi do gustu Edguy.
"...handlarz starym książkami odkrywa, że jego zarośnięte chwastami, najzwyklejsze w świecie podwórko jest znacznie dłuższe, niż się wydaje - w istocie sięga ono aż do samych bram piekieł."

Awatar użytkownika
Poc Vocem
Sepulka
Posty: 70
Rejestracja: śr, 01 lut 2012 19:57
Płeć: Nie znam

Re: Tak mi się słucha właśnie 2

Post autor: Poc Vocem »

Metallic pisze:Bo grunge chyba nie ma być skomplikowany :) ma być za to ciężki, mroczny, posępny.
Tylko że nie każdemu musi to odpowiadać. Po prostu rozmijam się z grunge'em w założeniach. Natomiast przykład Black Sabbath pokazuje że może być ciężko, mrocznie i posępnie, a przy tym niekoniecznie prosto.

Symphony X natomiast nie przypadło mi do gustu ze względu na wokalistę. Russela Allena toleruję tylko w Avantasii Tobiasa Sammeta. Edguy natomiast, inny projekt pana wymienionego w zdaniu wcześniej, wykracza znacznie poza ramy typowego power metalu. Najbardziej kanoniczne są chyba pod tym względem stare Helloween, Gamma Ray czy HammerFall.

Awatar użytkownika
Metallic
Kadet Pirx
Posty: 1276
Rejestracja: sob, 22 mar 2008 21:17
Płeć: Mężczyzna

Re: Tak mi się słucha właśnie 2

Post autor: Metallic »

Poc Vocem pisze:Tylko że nie każdemu musi to odpowiadać. Po prostu rozmijam się z grunge'em w założeniach. Natomiast przykład Black Sabbath pokazuje że może być ciężko, mrocznie i posępnie, a przy tym niekoniecznie prosto.
Oczywiście. To jest właśnie piękne, że można właściwy klimat osiągać na tyle różnych sposobów. Zresztą, w muzyce mrok mrokowi nierówny :p
"...handlarz starym książkami odkrywa, że jego zarośnięte chwastami, najzwyklejsze w świecie podwórko jest znacznie dłuższe, niż się wydaje - w istocie sięga ono aż do samych bram piekieł."

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: Tak mi się słucha właśnie 2

Post autor: Alfi »

Przed laty niejaki Mort Shuman, komponujący dla Janis Joplin, Elvisa Presleya i Andy'ego Williamsa, a śpiewający częściej po francusku niż po angielsku (przy okazji: autor angielskiej wersji Dans le port d'Amsterdam Brela, śpiewanej przez Davida Bowie) nagrał takie coś. Słodkie jak chałwa. W związku z tym jedno pytanie mnie dręczy: dlaczego mnie się to kojarzy z niejakim Tellym Savalasem alias porucznikiem Kojakiem? Nie mogę się doguglać niczego, co by tę zagadkę wyjaśniało.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Re: Tak mi się słucha właśnie 2

Post autor: ElGeneral »

Bo Kojak nieustannie ssał (też słodziutkie) lizaki?
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: Tak mi się słucha właśnie 2

Post autor: Alfi »

Przypominające kształtem, i nie tylko kształtem, jego głowę... Trudno powiedzieć.
Nawiasem mówiąc, wujek Gugiel robi niezłe psikusy. Jeśli wpisać "mort shuman sorrow", na początku pojawia się to nagranie i kilka innych, takich ilustrowanych serduszkami i zdjęciami całujących się par męsko-damskich. Wpisując początek refrenu, czyli "do you remember those happy days", dostaję reklamę siłowni, sterydów i żelu do włosów z francuskiego portalu gayromatique@hotmail.fr (swoją drogą, gdybym hodował króliki, to parę takich klat bym kupił).
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Ilt
Stalker
Posty: 1930
Rejestracja: pt, 02 paź 2009 15:45

Re: Tak mi się słucha właśnie 2

Post autor: Ilt »

Zły Alfi. Zły, niedobry. *piętnaście minut później* Zły.
The mind is not a vessel to be filled but a fire to be kindled.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: Tak mi się słucha właśnie 2

Post autor: Alfi »

No co? Klaty naprawdę okazałe. Sam takiej nie mam, bo na siłownię nie chodziłem - ale doceniam.
Gorzej z mimiką. Panowie są modelami mało doświadczonymi. Przydałoby się trochę zajęć z profesjonalistami. Pozytywnie wyróżnia się ten z niebieską gwiazdką na pośladku. Świetnie gra twarzą.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

ODPOWIEDZ