Regulamin Zakładów Zbiorowego Tworzenia

Moderatorzy: RedAktorzy, ZZT-owcy

Zablokowany
Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5229
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Regulamin Zakładów Zbiorowego Tworzenia

Post autor: neularger »

Towarzysze, Towarzyszki i Użyszkodnicy płci nieokreślonej!

Realizacja nakreślonych zadań programowych pociąga za sobą proces wdrażania i unowocześniania Fahrenheita, którego dobrostan leży nam na sercach i wątrobach.
Tradycja doskonalenia literackiego wrosła głęboko w życie naszego Fahrenheita. Ukształtowała myśli, ambicje i dążenia wielu czytelników. Zatem wytyczyliśmy program wyrosły z patriotycznych aspiracji naszego użyszkodnictwa. Droga dalszego rozwoju i podniesienia jakości wyrobu prowadzi poprzez wyższą jakość pracy. My tę jakość teraz windujemy na gór skałoszczyty!

Towarzyszki i towarzysze, Użyszkodnicy forumowi, Rodacy!

W wasze ręce oddajemy Zakłady Zbiorowego Tworzenia i niechaj ten dzień zapamiętany będzie, jako dzień forumowej solidarności ludzi piór i klawiatur w walce z pospolitością, szerzącą się w świecie grafomanią i dysleksją!

W ciągu minionego okresu zastoju masy pracujące zrealizowały zwycięsko i przed terminem śmiały i trudny plan Warsztatów. Któż może wątpić w świetle tych doświadczeń, że zrealizujemy również zwycięsko plan uruchomienia ZZT?
Naszym wodzem i przewodnikiem jest Wirus, a więc idea nasza, szeregi nasze są niezwyciężone!

Wykonanie wytyczonych zadań wymagać będzie uporu, wymagać będzie zdwojonych wysiłków, a niekiedy nawet i wyrzeczeń. Stawiamy, drodzy towarzysze, sprawę jasno, bez niedomówień, bo tylko w ten sposób można pozyskać miliony użyszkodników do myślenia i do działania w imię żywotnych interesów naszego Fahrenheita.

Niniejszym Wredakcja Zakładów zobowiązuje się do rozpoczęcia opowieści, którą wy - użyszkodnicy - będziecie ciągnąć dalej ku chwale Fahrenheita. Całość zostanie podzielona na fragmenty, publikowane tak często, jak pozwoli na to liczba napływających tekstów. Z końcem każdego fragmentu zostaje otwarta furtka dla waszej wyobraźni. Możecie swobodnie zmieniać przebieg wydarzeń, wprowadzać nowe zwroty akcji, dopisywać nowe wątki lub splątywać już zapoczątkowane, o ile mieści się to w zadanych od początku ograniczeniach.

Szczegółowe zasady ujęliśmy w naszej Czerwonej Rewolucyjnej Książeczce:

Wstęp.
Pracujemy na chwałę rewolucyjną Fahrenheita, dlatego w Zakładzie obowiązują te same zasady ogólne, co na całym forum.

Rewolucja pisania – zasady:

Jeżeli chodzi o język polski, jesteśmy konserwatywni i bezwstydnie zachowawczy. Przesłane teksty mają być napisane zgodnie z zasadami poprawnej polszczyzny - z polską interpunkcją i składnią, bez błędów gramatycznych i ortograficznych. Błędy będziemy bezlitośnie i z rewolucyjnym entuzjazmem wypominać w Salonach Burżuja. Ponieważ jednak wierzymy, że każdy może wrócić na prawidłową, rewolucyjną ścieżkę, będziemy robić to ANONIMOWO. Autor, który zbyt często odnajdzie się w Salonach, powinien zwrócić się o fachową pomoc na Warsztatach Fahrenheita.
Niedozwolone są wszelkie zmiany miejsca bądź czasu akcji nieuzasadnione ogólnym kierunkiem rozwoju fabuły (wynikłe wyłącznie z widzimisię autora, czyli chciejstwa). Świat przedstawiony powinien być niezmienny - jeśli akcja rozgrywa się na Ziemi, nie można bohaterów, ot tak sobie, zapakować do latającego talerza i wyekspediować na Marsa. Unikamy anachronizmów - jeśli jesteśmy w XIX wieku, chciejskie dokooptowanie do opowieści tyranozaura albo biotechnologa wyeliminuje tekst z zabawy. Dyskwalifikujące są również rozwiązania typu deus ex machina. Użycie logicznego myślenia i kreatywności jest wysoce pożądane. Nie dajmy się zgłupieć!
Zezwala się na wprowadzenie nowego bohatera, o ile postaci występujących w opowieści nie będzie już legion. Podobnie nie wolno zabijać głównych bohaterów, chyba, że istnieje do tego naprawę dobry powód - powód ten powinien wynikać jasno z lektury przesłanego fragmentu. Jeśli takie rozwiązanie fabularne się spodoba, wprowadzi zgrabny twist lub zakończy rozmemłany wątek, może być zaakceptowane. Nie wolno mordować bohatera tylko po to, by wprowadzić swojego na jego miejsce.
Każdy nadesłany fragment musi być kontynuacją wszystkich poprzednich rozdziałów, zachowując ciągłość i spójność fabularną, oraz nie może być logicznie sprzeczny z pozostałymi fragmentami.
Tematyka jest narzucona odgórnie, poprzez fragment otwierający – patrz Słownik Rewolucyjny - podobnie jak forma opowieści. Wszelkie zmiany narracyjne i w gatunku są dozwolone tylko, jeśli mają uzasadnienie. Ma ono wynikać wprost z przesłanego fragmentu.
Ze względu na ograniczenie czasu, który możemy poświęcić na selekcję, oraz miejsca w wątku, ustalamy górny limit długości każdego nadesłanego tekstu na 5000 znaków ze spacjami. Nie zamierzamy jednak dekapitować autora i tekstu za nieznaczne przekroczenie limitu, jeżeli fragment okaże się dobry. W takim przypadku Wredakcja może zażądać skrócenia tekstu, lub - w przypadku, kiedy ma wątpliwości przy wyborze fragmentu do publikacji - wybrać ten, który nie przekracza limitu. Zostaliście ostrzeżeni. Zalecamy stosowanie się do narzuconych ograniczeń.

Słownik Rewolucyjny:

Fragment otwierający albo początkowy – pisany zawsze przez członków Wredakcji lub osoby zaprzyjaźnione. Zakreśla on ramy świata przedstawionego i wprowadza wszystkich głównych bohaterów.
Fragment zwykły – pisany przez rewolucyjnych użyszkodników, wyłaniany na drodze konkursu.
Fragment korekcyjny – tajna broń, fragment pisany we Wredakcji w przypadku, kiedy opowieść będzie się rozwijała w złym, nierewolucyjnym kierunku.
Fragment specjalny – pisany przez zaproszonych gości.
Fragment zamykający – fragment zamykający wszystkie wątki opowieści i tym samym powstały świat (daną edycję ZZT). Wredakcja każdorazowo poinformuje, kiedy spodziewa się takiego fragmentu. Mogą zostać opublikowane dodatkowe zasady dotyczące tworzenia takiego fragmentu.
Iteracja – proces wyłaniania kolejnego fragmentu, od ogłoszenia przez Wredakcję wytycznych i terminu nadsyłania tekstów, aż do wklejenia fragmentu na forum.
Edycja - obejmuje cały ciąg fabularny, od fragmentu otwierającego po fragment zamykający.

Rewolucyjny komitet oceniający – zasady oceniania:

Wredakcja zastrzega sobie prawo do wykorzystywania wybranych tekstów, lub tylko ich fragmentów, by całość opowieści zachowała logiczny ciąg fabularny oraz kształt. Wredakcja będzie walczyć z mordem dokonywanym na Matce Rewolucji - Literaturze, tudzież Siostrach - Składni, Gramatyce i Ortografii, zastrzegając sobie prawo do poprawek, bez ingerowania w samą strukturę i treść tekstu.
W przypadku, kiedy wśród nadesłanych fragmentów znajdziemy ten zwycięski, przejdzie on redakcję. Tekst z ewentualnymi poprawkami zostanie wysłany do autora, który będzie miał trzy dni na ustosunkowanie się do proponowanych zmian. Jeżeli się na nie nie zgodzi, Wredacja może opublikować fragment bez poprawek, opublikować inny lub ogłosić nowy konkurs. Fragmenty są publikowane zawsze ANONIMOWO.
W przypadku, kiedy Wredakcja zechce zakończyć daną edycję ZZT, po opublikowaniu fragmentu zamykającego zostanie ogłoszona ankieta z prośbą o ocenę edycji (konkurs na najlepszy fragment). W konkursie biorą udział tylko fragmenty zwykłe, oraz fragment zamykający. Autor, którego fragment wygra, może wnieść o „odtajnienie” swego dzieła. Wredakcja opublikuje wtedy jego nicka, imię i nazwisko lub pełne dane teleadresowe - w zależności od życzenia autora.
Wredakcja postara się organizować konkursy jak najczęściej. Konkursy mogą być z nagrodami lub bez.

Jeżeli w jakimkolwiek ogłoszeniu Wredakcji pojawią się daty – zawsze mamy na myśli czas do północy dnia wymienionego jako ostatni.
Fragmenty wysyłać należy na adres wredakcja@fahrenheit.net.pl
Ogłoszenia konkursów na nowe fragmenty będą pojawiać się w dziale Administracja ZZT.

Chwała ludziom dobrej roboty! Niech żyje Rewolucja!

Zablokowany