Motywy na koszulkach i motywy ich noszenia

czyli nic konkretnego, za to do wszystkiego

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Post autor: Navajero »

No cóż, to faktycznie podobne jest do emblematu SS-Gebirgs-Division „Nord“ ( 6 Dywizja Górska SS "Nord" , poczatkowo sformowana jako SS-Kampfgruppe "Nord"). Takie skojarzenie wydaje się być przesadą, jednak jak ktoś bił się z Waffen - SS, to może mieć nieco inny odbiór rzeczywistości.
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Millenium Falcon
Saperka
Posty: 6212
Rejestracja: pn, 13 lut 2006 18:27

Post autor: Millenium Falcon »

Co do innego odbioru rzeczywistości się zgodzę, z pewnością byłym AKowcom może się ten symbol kojarzyć, tylko... Takie logo funkcjonuje od 10 lat. Wcześniej się nie kojarzyło?
ŻGC
Imoł Afroł Zgredai Padawan
Scissors, paper, rock, lizard, Spock. - Sheldon Cooper

Awatar użytkownika
No-qanek
Nexus 6
Posty: 3098
Rejestracja: pt, 04 sie 2006 13:03

Post autor: No-qanek »

Wcześniej się nie kojarzyło, a zaraz przestanie, bo media znajdą sobie, co innego ;-)
"Polski musi mieć inny sufiks derywacyjny na każdą okazję, zawsze wraca z centrum handlowego z całym naręczem, a potem zapomina i tęchnie to w szafach..."

Awatar użytkownika
Rheged
Stalker
Posty: 1886
Rejestracja: pt, 16 wrz 2005 14:35

Post autor: Rheged »

Otóż to, sezon ogórkowy w pełni wszakże :)

No-ganku:
Awanturujesz się i słusznie. Ale jak już, to nie odwracaj kota ogonem, jak na razie to tylko Ty nie akceptujesz poglądów innych, bo bronisz liberalizmu skreślając wszystko inne. Tylko tyle mam Ci do powiedzenia w sprawie Twojej tolerancji.
A za żadną partią nie stoję, bo brzydzę się polityką. Stoję za pewnymi ideami filozoficznymi, co podkreślałem już bodaj dwukrotnie, ale Ty twardo chcesz mi wmówić, że jest inaczej. EOT
Emil 'Rheged' Strzeszewski
Pipe of the rising sun, Sympathy for the pipe
Pipe of the storm, Born to be pipe

Awatar użytkownika
No-qanek
Nexus 6
Posty: 3098
Rejestracja: pt, 04 sie 2006 13:03

Post autor: No-qanek »

Skreślam tylko socjalizm. A tolerancja nie może oznaczać przemilczana swoich poglądów.

Dobra, wyślij mi idee filozoficzne ;-)

Wg. mnie polityka, to całość poglądów. Ale widać pojęcie się zdegenerowało.
"Polski musi mieć inny sufiks derywacyjny na każdą okazję, zawsze wraca z centrum handlowego z całym naręczem, a potem zapomina i tęchnie to w szafach..."

Awatar użytkownika
Rheged
Stalker
Posty: 1886
Rejestracja: pt, 16 wrz 2005 14:35

Post autor: Rheged »

No-qanek pisze:Skreślam tylko socjalizm. A tolerancja nie może oznaczać przemilczana swoich poglądów.
Naprawdę przedziwne, bo w dużej mierze (oczywiście nie całej), socjalizm z liberalizmem idą w parze. Chyba, że u Ciebie nie, ale to jakiś dziwny liveralizm by był...
Dobra, wyślij mi idee filozoficzne ;-)
Napisałem je wcześniej - zgadzam się z poglądem na naturę człowieka i teorię dziejów opartą na dialektyce. Wszystko łatwo możesz wyszperać choćby przez gugle. Ja jutro zmykam na tydzień z sieci, więc nawet nie będę miał czasu na dopowiadanie Ci czegokolwiek.
Wg. mnie polityka, to całość poglądów. Ale widać pojęcie się zdegenerowało.
Mylisz pojęcia. Całość poglądów to światopogląd :>
Emil 'Rheged' Strzeszewski
Pipe of the rising sun, Sympathy for the pipe
Pipe of the storm, Born to be pipe

Awatar użytkownika
Dabliu
ZakuŻony Terminator
Posty: 3011
Rejestracja: wt, 22 sie 2006 20:22
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Dabliu »

Rheged pisze:I uprzedzę Twoje pytanie - nie założyłbym koszulki z Hitlerem (bo mi się jego morda nie podoba), za to ze swastyką czemu nie. W końcu nie jest ona li tylko symbolem nazizmu, ale przede wszystkim znakiem szczęśliwości w którejś z religii.
Mylisz się. Swastyka jest starym symbolem, to fakt. Ale hakenkreuz jest tylko i wyłącznie symbolem nazizmu.

Do wszystkich@ Dyskusja zeszła na dziwne tory. Próbujecie sobie udowodnić, czy koleś z Che na koszulce ma takie poglądy, czy siakie. A mnie zwisa kim jest ten człowiek, jakie ma poglądy i co nim powodowało przy kupnie tejże koszulki. Ja po prostu czuję się niekomfortowo widząc naokoło oblicze zbrodniarza, w dodatku stylizowane na romantyczne.
Podobnie miałbym, gdyby na koszulkach i plakatach widniał słynny obraz przedstawiający Hitlera w zbroi płytowej - w równie romantycznym ujęciu. Was by to nie ruszało? Ja bym się czuł naprawdę źle...

Awatar użytkownika
Rheged
Stalker
Posty: 1886
Rejestracja: pt, 16 wrz 2005 14:35

Post autor: Rheged »

A z tym nawet nie mam co polemizować. Dabliu, doskonale rozumiem, że można się źle czuć przy takim, a takim :). I sam często stronię od pewnych ludzi ubierających się dość specyficznie (od dresów), ale to naprawdę nie powód, aby go osądzać. I tu chyba doprowadza cała ta dyskusja - owszem można nosić przeróżne koszulki, można dla własnych potrzeb dokonywać prywatnej oceny kogoś w takiej a takiej koszulce (groźny, niegroźny, obrzydliwy, gustowny, etc.), można się tym wszystkim brzydzić, itp. Ale nigdy nie należy osądzać po ubiorze. Dlatego w pierwszym swoim poście tutaj napisałem, że jestem zdziwiony tym topiciem :)

A Hitler w zbroi płytowej ruszyłby mnie, ale ja bym pewnie zinterpretował to jako żart ;)
Emil 'Rheged' Strzeszewski
Pipe of the rising sun, Sympathy for the pipe
Pipe of the storm, Born to be pipe

Awatar użytkownika
jutylda
Mamun
Posty: 185
Rejestracja: wt, 04 kwie 2006 13:30

Post autor: jutylda »

Dabliu pisze:Do wszystkich@ Dyskusja zeszła na dziwne tory. Próbujecie sobie udowodnić, czy koleś z Che na koszulce ma takie poglądy, czy siakie. A mnie zwisa kim jest ten człowiek, jakie ma poglądy i co nim powodowało przy kupnie tejże koszulki. Ja po prostu czuję się niekomfortowo widząc naokoło oblicze zbrodniarza, w dodatku stylizowane na romantyczne.
Ja tak nie mam, z twoimi odczuciami nie dyskutuję, ale nie mam.
Zastanawiam się, czy z ikoną Che nie jest podobnie jak z Pałacem Kultury.

Są ludzie, którzy chcieliby zburzyć Pałac Kultury, bo to symbol stalinizmu. I najbardziej ich oburza to, że ten symbol został włączony do kultury Warszawy, niejako zawłaszczony przez społeczeństwo, zadomowił się. I że na przykład ja nie odbieram go jako symbol stalinizmu, tylko jako symbol Warszawy. I jestem z nim związana emocjonalnie, jest częścią mojego dzieciństwa. Zburzenie Pałacu Kultury byłoby dla mnie czymś takim jak zburzenie Zamku Królewskiego. I nic na to nie poradzę, takie są moje uczucia.
Brak mi perspektywy, tylko patrzę przed siebie, patrzę na ten koszmar. Poziom umysłowy sekretarki z enerde, to sobą obecnie przedstawiam.

Awatar użytkownika
Dabliu
ZakuŻony Terminator
Posty: 3011
Rejestracja: wt, 22 sie 2006 20:22
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Dabliu »

Ale Pałac Kultury nikomu osobiście w łeb nie strzelił. To wprawdzie drobna, acz istotna dla mnie różnica.

Rheged@ Ja w zasadzie nikogo nie osądzam. Po prostu mam pewne podejrzenia widząc kogoś w koszulce z Che, tak jak mam podejrzenia co do kolesi z celtykiem na ramieniu.
Natomiast walczę z wizerunkiem Che, a nie z ludźmi, którzy go noszą.
A mój pierwszy post w tym temacie był jeno zapytaniem/apelem do Dracoola. Żadna forma osądu się tam nie pojawiła.

Awatar użytkownika
Rheged
Stalker
Posty: 1886
Rejestracja: pt, 16 wrz 2005 14:35

Post autor: Rheged »

Dość specyficzna forma zapytania/apelu jak dla mnie ;). No, ale Twój stosunek wyszedł w toku dyskusji, więc nie mam już wątpliwości, że nie pijesz do nikogo, ale jeśli już to do pewnych rzeczy :). Twoje prawo, nawet mi to imponuje :). Czujny, zwarty i gotowy, ha ;)

Tylko czy warto walczyć z symbolami? Zawsze znajdzie się ktoś, kto o symbolu będzie mieć inne zdanie niż Ty i będzie to tak samo właściwe, jak Twoja racja. Symbol sam w sobie nie zawiera żadnej treści, dopiero człowiek mu go nadaje.
Emil 'Rheged' Strzeszewski
Pipe of the rising sun, Sympathy for the pipe
Pipe of the storm, Born to be pipe

Awatar użytkownika
jutylda
Mamun
Posty: 185
Rejestracja: wt, 04 kwie 2006 13:30

Post autor: jutylda »

Dabliu pisze:Ale Pałac Kultury nikomu osobiście w łeb nie strzelił. To wprawdzie drobna, acz istotna dla mnie różnica.
Ale jest pomnikiem Stalina, tak jak ikona Che - wizerunkiem Ernesto Guevary. Chodzi mi o to, że ikona w którymś momencie oddzieliła się od historycznego Guevary, tak jak Pałac Kultury od Stalina.
Brak mi perspektywy, tylko patrzę przed siebie, patrzę na ten koszmar. Poziom umysłowy sekretarki z enerde, to sobą obecnie przedstawiam.

Awatar użytkownika
Dabliu
ZakuŻony Terminator
Posty: 3011
Rejestracja: wt, 22 sie 2006 20:22
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Dabliu »

Ja, widząc facjatę Che, widzę samego Che. Mi się nie oddzieliło :)

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Jednak czyjaś twarz na koszulce jest jakąś formą gloryfikowania osoby. A więc okazywaniem akceptacji dla jej poglądów i działań. Niestety.

Tradycyjna swastyka miała ramiona załamane w przeciwnym kierunku niż hitlerowska (chociaż w Indiach i okolicach bywały stosowane obie formy, jak choćby na tzw. stopach Buddy).

No-qanku - apeluję o jakiś "płodozmian" w doborze czytanych gazet. To tak na marginesie.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

No-qanek pisze:Nie rozumiem twego oburzenia. Powtarzam - twierdzenie "socjalizm jest rzeczą złą" jest moim poglądem. To, co robisz przypomina mi wszechobecną poprawność polityczną (PRZYPOMINA! - niech nikt nie wyciąga nadinterpretacji) Nie wolno, obrażać jakiegoś ustroju, bo są ludzie, którzy go lubią i może się im zrobić smutno.
Gwoli jasności, bo dyskusja na ten temat nie ma sensu. Z braku punktów stycznych. Ja, nie oceniam Twojego systemu wartości. Mogę się z nim zgadzać lub nie, ale nie oceniam. Ty to robisz. Biorąc pod uwagę, że na forum, jak wiesz są ludzie o różnych poglądach, nie podoba mi się to. Jako adminowi - bo łamiesz forumokietę, i nie będziemy na ten temat dyskutować, to równiez jest ujęte w forumokiecie - i osobiście, bo tak się składa, ze to mój system wartości, który nie wsławił się jakimiś zbrodniami określasz jako zło. W związku z czym poczułam się urażona osobiście.
No-qanek pisze: Po drugie - W ŻADNYM POŚCIE NIE NAPISAŁEM, ŻE Z POWODU KOSZULKI UWAŻAM DRACOOLA ZA SOCJALISTĘ, WIELBICIELA CHE, ETC.
i.
Boszsz. Dracool, straszliwy potwór SO CJA LIS TA. Ratuj się kto może! :D
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

ODPOWIEDZ