Motywy na koszulkach i motywy ich noszenia

czyli nic konkretnego, za to do wszystkiego

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Post autor: nosiwoda »

Alfi pisze:Tradycyjna swastyka miała ramiona załamane w przeciwnym kierunku niż hitlerowska (chociaż w Indiach i okolicach bywały stosowane obie formy, jak choćby na tzw. stopach Buddy).
Co ciekawe, nie tylko w Indiach. Widziałem (tylko za cholerę nie pamiętam, gdzie) fotografie starych pochówków karpackich górali, w tym chyba nawet naszej strony Karpat, na których były znaki swastyki - tej indyjskiej, wedyjskiej, sanskryckiej, czy jak ją zwał. Od razu widać indoeuropejskie korzenie, no nie?
A btw ciekawe, czy takie góralskie pochówki ze swastykami nie były wykorzystywane przez hitlerowców do poparcia swej teorii Goralenvolk... Ktoś wie?
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

Gdzieś, coś czytałam, nie wiem, czy w Rozmowach z Katem nie ma jakiejś wzmianki. To byłoby nawet logiczne, przynajmniej z punktu widzenia nazistów, bo co do skuteczności to wątpię.
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

O ile pamiętam, o swastyce wspomina też chyba Kraszewski w Starej baśni. Garncarz ryje tam ten znak na dnie garnka.
A różni mistycy odczytywali załamanie ramion swastyki w prawo jako znak oddania się ciemnej stronie Mocy. Bo to kierunek przeciwny do ruchu słońca na niebie.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Dabliu
ZakuŻony Terminator
Posty: 3011
Rejestracja: wt, 22 sie 2006 20:22
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Dabliu »

Nawet na chlebie przed upieczeniem ryło się swastykę (później krzyż). Swastyki były czteroramienne i trójramienne, koliste i kwadratowe, prawoskrętne i lewoskrętne, łamane pod kątem prostym i ostrym itd. itp.
Ale czarna, prawoskrętna, na planie rombu, łamana pod kątem prostym, w białym kole umieszczonym na czerwonym tle - to swastyka nazistowska. Tylko i wyłącznie.

joe_cool

Post autor: joe_cool »

A tak w ogóle to swego czasu jakiś sąd niemiecki nałożył karę na faceta sprzedającego koszulki anti-nazi, stwierdzając, że przekreślona swastyka jest jednak swastyką, a w Niemczech jest zakaz używania symboli nazistowskich w celach innych niż edukacyjne lub naukowe. Jednak niemiecki sąd najwyższy uchylił wyrok - krótka notka w lengłydżu tutaj: http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/6455133.stm

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Post autor: nosiwoda »

Do Dabliu - Oczywiście.
I jako taka jest co najmniej be.

Symbole nie mogą być oderwane od swojego znaczenia (bo wtedy przestają być symbolami). Stąd rozumiem niesmak wywołany wizerunkiem Che na koszulce.

A co do luźniejszych kwestii koszulkowych - zastanawiam się nad koszulką z takim oto napisem/obrazkiem: linka.
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
Aken H Bosch
Mamun
Posty: 124
Rejestracja: czw, 22 cze 2006 22:05

Post autor: Aken H Bosch »

Odnośnie swastyki, polecam wycieczkę na Halę Gąsienicową i zbadanie klatki schodowej schroniska :D
Scio me nihil scire

Awatar użytkownika
No-qanek
Nexus 6
Posty: 3098
Rejestracja: pt, 04 sie 2006 13:03

Post autor: No-qanek »

Cała ta dyskusja o socjalu nie ma sensu. Ja uważam, że to sieczka. W każdym razie, tylko z taką wizję spotykam. A pogląd, że ja nic znaczę, znaczymy się wszyscy uważam za zło. Moja osobista ocena. Nie musisz jej przymować do wiadomości Ebolo.

Ot, ja cenię wolność, a socjalizm mi jej (okrężną drogą) zabrania.

Do widzenia. Mam nadzieje, że nie będę nic juz pisał.

Klątwa czuwa
"Polski musi mieć inny sufiks derywacyjny na każdą okazję, zawsze wraca z centrum handlowego z całym naręczem, a potem zapomina i tęchnie to w szafach..."

Awatar użytkownika
Dabliu
ZakuŻony Terminator
Posty: 3011
Rejestracja: wt, 22 sie 2006 20:22
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Dabliu »

No-qanek, polityka to grząski grunt. Dlatego też na FF przyjęto zasadę o nie ocenianiu poglądów politycznych. Zawsze można napisać - nie podoba mi się socjalizm (bo mi też się nie podoba), ponieważ... - ale nie wystawiać ocen, typu: zły, głupi itd.

Awatar użytkownika
MalaMi
Fargi
Posty: 455
Rejestracja: wt, 12 lip 2005 17:41

Post autor: MalaMi »

Mam wrażenie, że ci którzy noszą koszulki z Che robia to ponieważ, jak ktoś tu napisał, to fajny obrazek jest, taki w klimacie hipisowskim czy grunge'owym, a nie dlatego, że to Che jest. Sporo z nich pewnie nawet nie wie, kto to był.

No-qanek: mam wrażenie, że, jak większość ludzi niestety, mylisz socjalizm z eksperymentem, który swego czasu przeprowadano w naszej części Europy.
I moja dobra rada: więcej umiaru w wypowiedziach.
§ 13
"Przy interweniowaniu wobec żołnierzy członek ORMO obowiązany jest zachować takt, umiar oraz szacunek należny mundurowi wojskowemu"

Awatar użytkownika
taki jeden tetrix
Niezamężny
Posty: 2048
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 20:16

Post autor: taki jeden tetrix »

"Anyone who's proud of their country is either a thug or just hasn't read enough history yet" (Richard Morgan, Black Man)
"Jak ktoś chce sypiać ze skunksami, niech nie płacze, że mu dzieci śmierdzą" (Etgar Keret)

Awatar użytkownika
flamenco108
ZakuŻony Terminator
Posty: 2229
Rejestracja: śr, 29 mar 2006 00:01
Płeć: Mężczyzna

Post autor: flamenco108 »

Rheged pisze:Jeśli mówisz mi, że potrafisz jednoznacznie wskazać, że socjalizm jest zły, to jest Twój problem. Arystoteles złapałby się za głowę, bo filozofia złotego środka jest Ci widać obca.
Ponieważ jest to forum związane z fantastyką, pozwolę sobie ustosunkować się do powyższego twierdzenia wolnym cycatem z powieści s-f Kołodziejczaka:

"Jaki złoty środek? Jeżeli ja twierdzę, że 2+3=5, a Ty twierdzisz, że 3, to drogą złotego środka wyniesie 4?"

Oby koszulki z Che Guevarą kiedyś zgniły Wam w komórkach jako szmaty od polerowania rury wydechowej Waszych volviaków!
Nondum lingua suum, dextra peregit opus.

Awatar użytkownika
Dabliu
ZakuŻony Terminator
Posty: 3011
Rejestracja: wt, 22 sie 2006 20:22
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Dabliu »

flamenco108 pisze:
Rheged pisze:Jeśli mówisz mi, że potrafisz jednoznacznie wskazać, że socjalizm jest zły, to jest Twój problem. Arystoteles złapałby się za głowę, bo filozofia złotego środka jest Ci widać obca.
Ponieważ jest to forum związane z fantastyką, pozwolę sobie ustosunkować się do powyższego twierdzenia wolnym cycatem z powieści s-f Kołodziejczaka:

"Jaki złoty środek? Jeżeli ja twierdzę, że 2+3=5, a Ty twierdzisz, że 3, to drogą złotego środka wyniesie 4?"

Oby koszulki z Che Guevarą kiedyś zgniły Wam w komórkach jako szmaty od polerowania rury wydechowej Waszych volviaków!
Dobłe, dobłe! :)))

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

flamenco108 pisze: Oby koszulki z Che Guevarą kiedyś zgniły Wam w komórkach jako szmaty od polerowania rury wydechowej Waszych volviaków!
Uwaga oczywiście celna. Ci noszący koszulki z che to bardzo często tzw.lewica kawiorowa.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Nocta
Pćma
Posty: 254
Rejestracja: sob, 18 cze 2005 16:15

Post autor: Nocta »

nosiwoda pisze:A co do luźniejszych kwestii koszulkowych - zastanawiam się nad koszulką z takim oto napisem/obrazkiem: linka.
Ja bym chyba chciała (gdybym miała gdzie nosić) taką z opracowaniem jednej fotki B16, na której wygląda wypisz - wymaluj jak Fester z "The Adams Family". Jednocześnie, żeby nie było w obawie, że mi jeszcze ktoś dorobi do tego jakąś ideologię deklaruję, że w szczególności co do niektórych szczególowych kwestii ideologiczno - światopoglądowych jestem raczej odległa od B16.
I jeszcze całkiem fajnie by było mieć taką z hasłem: "Dużo czytam, mózg trenuję i będę, k...., jak brzytwa" :)
Natomiast nie chciałabym z graficznym opracowaniem wizerunku Giertycha nawet nawiązującym do wizerunku klasycznego potwora Frankensteina. Zwyczajnie nieestetyczny obiekt z tego Giertycha i opracowania mu tu nic nie pomogą.
Nad kolejnymi projektami nadal myślę ;)

PS. B16 też może szczególnie estetyczny nie jest, ale na tej fotce wyglądał przynajmniej sympatycznie :)
Pieniądz gorszy wypiera pieniądz lepszy.
M. Kopernik
W co wierzą debile?

ODPOWIEDZ