Uwagi do RedAkcji periodyku Fahrenheit

czyli stosowne miejsce do zamieszczania wszelkich uwag jedynie słusznych, wniosków wyjątkowo racjonalizatorskich i pytań niekoniecznie trudnych

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Uwagi do RedAkcji periodyku Fahrenheit

Post autor: Ebola »

Miejsce do zadawania pytań redakcji Fahrenheita na tematy związane z periodykiem Fahrenheit, a nie do omawiania spraw związanych z funkcjonowaniem Forum Fahrenheita. Sprawami forum zajmujemy się na Forum o forum.

Najczęściej zadawane pytania i powtarzające się odpowiedzi:

1. Wysłałem tekst do Fahrenheita i... ?
Skontaktuj się z RedAkcją redakcja@fahrenheit.net.pl i zapytaj. Jeśli podasz przy okazji tytuł tekstu i poinformujesz kiedy go wysłałeś, będzie to pewnym ułatwieniem. Jeśli nie zapomnisz przy tym o podpisie będziemy szczęśliwi.

2, Ile trzeba czekać na decyzję w sprawie tekstu?
Długo. Fahrenheit działa na zasadzie wolontariatu i czas, jaki możemy poświęcić Waszym tekstom jest ograniczony. Jeśli uważasz, ze czekasz zbyt długo, patrz punkt pierwszy.

3. Kiedy będzie dostępny numer/numery w pdf.ie?
Kiedy Mason i Czas znajdą chwilę dla siebie.

4. Kiedy nowy numer Fahrenheita?
Następne pytanie proszę :P, ale żeby nie było, ze nie odpowiadamy: Kiedy RedAkcja i Czas znajdą chwilę dla siebie. Krótko mówiąc, kiedy będzie gotowy.
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Hitokiri
Nexus 6
Posty: 3318
Rejestracja: ndz, 16 kwie 2006 15:59
Płeć: Kobieta

Post autor: Hitokiri »

To ja mam pytanie - czy archiwum szczegółowe będzie aktualizowane?
"Ale my nie będziemy teraz rozstrzygać, kto pracuje w burdelu, a kto na budowie"
"Ania, warzywa cię szukały!"

Wzrúsz Wirusa! Podarúj mú "ú" z kreską!

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

Ech, Hito, pewnie tak, ale kiedy, to nie pytaj:(
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Dabliu
ZakuŻony Terminator
Posty: 3011
Rejestracja: wt, 22 sie 2006 20:22
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Dabliu »

Hito, jeśli chodzi Ci tylko o to, żeby obejrzeć sobie numer 60, którego jeszcze nie ma w archiwum, jest na to prosty sposób. Wystarczy otworzyć inny archiwalny numer, np. 59, po czym zmienić w adresie, w pasku wyszukiwania, cyferkę na 60. I voila!

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

Hito, chyba chodzi o plik ze spisem treści poszczególnych numerów.
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Hitokiri
Nexus 6
Posty: 3318
Rejestracja: ndz, 16 kwie 2006 15:59
Płeć: Kobieta

Post autor: Hitokiri »

Dabliu pisze:Hito, jeśli chodzi Ci tylko o to, żeby obejrzeć sobie numer 60, którego jeszcze nie ma w archiwum, jest na to prosty sposób. Wystarczy otworzyć inny archiwalny numer, np. 59, po czym zmienić w adresie, w pasku wyszukiwania, cyferkę na 60. I voila!
To ja wiem, aż taka głupia nie jestem -_- Pytam z ciekawości, bo jak sobie przeglądam czasami archiwum, szukając czegoś ciekawego, to zauważyłam, że nie jest aktualizowane chyba od 56 numeru. I tylko taki był cel tego pytania.
"Ale my nie będziemy teraz rozstrzygać, kto pracuje w burdelu, a kto na budowie"
"Ania, warzywa cię szukały!"

Wzrúsz Wirusa! Podarúj mú "ú" z kreską!

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Post autor: nosiwoda »

Tak w kwestii formalnoprawnej.
Wprawdzie to sąd karny, a nie cywilny, no i zapewne będzie pytanie do Trybunału Konstytucyjnego, a może kasacja do Sądu Najwyższego, więc jeszcze nie ma czego się bać, ale...
http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/ ... 07580.html
Sąd: Portal, jako tytuł prasowy, musi być zarejestrowany
las, PAP 2008-02-07, ostatnia aktualizacja 2008-02-07 13:11:49.0

Sąd Okręgowy w Słupsku orzekł w czwartek, że prowadzenie portalu, w myśl Prawa prasowego, wymaga rejestracji. Leszek Szymczak, właściciel i redaktor naczelny internetowego portalu Gazeta Bytowska.pl został uznany winnym niedotrzymania obowiązku rejestracji.

Ze względu na niską szkodliwość czynu sąd umorzył postępowanie, podtrzymując tym samym w tej części wyrok I instancji z 7 marca 2007 roku. ?Ustalenia sądu I instancji co to tego, że portal był prasą są prawidłowe" - powiedział uzasadniając orzeczenie sędzia Witold Żyluk.

Szymczak był też oskarżony o dopuszczenie do opublikowania na stronach portalu postów mogących nawoływać do popełnienia przestępstwa. W marcu 2005 r. na stronie portalu pod tekstem opisującym pracę bytowskiego komornika, który w czasie egzekucji poturbował 60-letnią kobietę, znalazł się m.in. post: "Proponuję gościa zlinczować, skoro metody cywilnoprawne zawiodły, wygląda bowiem na to, że trzeba będzie bezczelność bezczelnością załatwić! Obywatele!!! To do was ta odezwa".

Sąd rejonowy 7 marca 2007 r. uznał redaktora portalu za winnego, ale warunkowo umorzył postępowanie na rok próby.

Sąd okręgowy w czwartek uchylił ten wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania, z sugestią, że "przy ponownej kontroli aktu oskarżenia sąd powinien rozważyć zwrot akt sprawy do postępowania przygotowawczego z uwagi na jego istotne braki".

Sędzia Żyluk podkreślił, że zbyt szybko przyjęto, iż wpisy te zawierają znamiona przestępstwa ściganego z Kodeksu karnego.

Prokuratura Rejonowa w Bytowie w trakcie trwającego rok śledztwa uznała posty za materiał prasowy, który mógł wywołać u komornika uzasadniony lęk i oskarżyła Leszka Szymczaka o publikację materiału zawierającego znamiona przestępstwa. Na etapie apelacji sprawa Szymczaka została objęta Programem Spraw Precedensowych Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Oskarżonego wydawcę bronił na zasadzie pro bono mecenas Piotr Fedusio.

Po ogłoszeniu wyroku mecenas Fedusio powiedział PAP, iż nie wyklucza zwrócenia się do Rzecznika Praw Obywatelskich z wnioskiem o złożenie kasacji w tej sprawie.

Obserwująca proces Joanna Lora z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka powiedziała, że w sprawie obowiązku rejestracji portali internetowych jako tytułów prasowych organizacja prawdopodobnie zwróci się do Trybunału Konstytucyjnego.

las, PAP
Fahrenheit zapewne nie jest zarejestrowany (na to wskazuje zdrowy rozsądek), prawda?
/edit: Forum tak samo, a nasze wpisy w temacie np. "Co za czasy...", gdzie konwersowaliśmy o sposobach skrzywdzenia pana Artysty od głodzenia psa, mogłyby podpaść pod tę samą kategorię, co te opisane powyżej...
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

To my wtedy złożymy prędziutko doniesienie do prokuratora na fora: onetu, wp, gazety itp tam to dopiero są nawoływania i groźby. Zrobi się szum i sprawa przyschnie.
A poważnie, to nie sądzę, zeby kogoś zainteresowały propozycje co zrobić z zamorskim artystą zamieszczone na FF. To jednak nie jest prasa lokalna i groźby nie dotyczą komornika.
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Nakago
Fargi
Posty: 382
Rejestracja: śr, 09 sty 2008 22:06

Post autor: Nakago »

Chciałam tylko powiedzieć, że jest to stara sprawa, dyskutowaliśmy o niej na Forum Prawnym w 2007 roku, kiedy zapadł wyrok pierwszej instancji; zresztą wówczas w całym kraju było o niej głośno. Większość specjalistów wypowiadała się w tym samym duchu: prawo prasowe jest stare, nie zostało zmodyfikowane pod względem internetu, a większość stron internetowych (bo to nie chodziło tylko o portale, ale również o strony zwykłych, "szarych" obywateli) nie powinna temu prawu podlegać. Fahrenheit również, trudno stronę czy forum F nazwać "czasopismem" (m.in. dlatego, że jest uaktualniane raczej nieregularnie - nie można zarejestrować gazety, jeśli nie jest się w stanie podać, jaki będzie cykl jej wydawania). Uważam, że nie ma się czym przejmować.
You can be anything you want to be
Just turn yourself into anything you think that you could ever be
("Innuendo", Queen)

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Post autor: nosiwoda »

O, prawnik? Jak miło! Czemuś nie mówiła? Tutaj też odchodziła dyskusja na ten temat, AFAIR, gdzieś w "Co za czasy..." albo obok.

Forum - nie, ewentualnie jako część periodyku Fahrenheit. Bo sam Fahrenheit jest periodykiem. Czekam, co Waglewski o tym wyroku napisze.
/edit: Napisał. Co więcej, zacytuję część:
sąd uznał, iż "posty" na forum internetowym są materiałem prasowy, więc redaktor naczelny może ponosić odpowiedzialność za opublikowanie takiego materiału jeśli narusza on przepisy.
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
Nakago
Fargi
Posty: 382
Rejestracja: śr, 09 sty 2008 22:06

Post autor: Nakago »

nosiwoda pisze:O, prawnik? Jak miło! Czemuś nie mówiła?
Niestety (?), tylko kadrowa / księgowa. I mam to w profilu ;-). Na Forum Prawnym przebywałam, by się udzielać w działach Prawa Pracy i Zabezpieczeniu Społecznym, czasem w Prawie Podatkowym, ale inne działy też czytałam. Lubię wiedzieć różne rzeczy ;-).
nosiwoda pisze:Forum - nie, ewentualnie jako część periodyku Fahrenheit. Bo sam Fahrenheit jest periodykiem.
Nie zaglądam, przyznaję, na stronę Fahrenheita, bywam tylko na forum. Czy kolejne "numery" Fahrenheita ukazują się w określonych odstępach czasu, czy może jest to "nieregularnik"? O ile wiem, czasopismo, które się rejestruje, musi ukazywać się regularnie - przy rejestracji trzeba, między innymi, podać odstępy czasu, w jakich będą wychodzić kolejne numery.


EDIT
nosiwoda pisze:
sąd uznał, iż "posty" na forum internetowym są materiałem prasowy, więc redaktor naczelny może ponosić odpowiedzialność za opublikowanie takiego materiału jeśli narusza on przepisy.
Co do tego, to Eksperci Forum Prawnego raczej byli zgodni: właściciel forum czy strony internetowej zawsze odpowiada za zamieszczone na niej treści, czegokolwiek by w regulaminach nie wypisywał. Dlatego treści te nie mogą naruszać cudzych dóbr osobistych ani prawa, w tym autorskiego. I właściciel strony / forum / portalu nie jest w stanie uciec od odpowiedzialności za zamieszczenie takich treści... przez jakiegokolwiek uzytkownika, nie tylko przez siebie.
You can be anything you want to be
Just turn yourself into anything you think that you could ever be
("Innuendo", Queen)

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Post autor: nosiwoda »

I to jest właśnie po%$#@ne.
Dlatego mam nadzieję, że któraś z organizacji wniesie skargę do Trybunału Konstytucyjnego. Albo chociaż w Sądzie Najwyższym coś w kasacji wyprostują. Niby nie ma u nas precedensów, ale wiadomo, że orzecznictwa SN się sądy powszechne raczej słuchają.
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
Harna
Łurzowy Kłulik
Posty: 5588
Rejestracja: ndz, 05 mar 2006 17:14

Post autor: Harna »

EKHM <chrząknął kłulik, pobrzękując znacząco uzbrojeniem>
– Wszyscy chyba wiedzą, że kicający łurzowy kłulik to zapowiedź śmierci.
– Hmm, dla nas znaczy coś całkiem odmiennego – szczęśliwe potomstwo...
© Wojciech Świdziniewski, Kłopoty w Hamdirholm
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Emh... Ja w kwestii formalnej. Życzenia Wesołych Świąt Bożego Narodzenia 2007 roku wyglądają już na lekko spóźnione... Toż samo dotyczy życzeń noworocznych.
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Nieznany
Fargi
Posty: 376
Rejestracja: pt, 11 sty 2008 17:49
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Nieznany »

Ekhm... u mnie całą noc sypał śnieg, to może jednak mamy White Christmas?

<jużmnietuniema,niemainiebędzieamen>
Na prawdę zważam i "naprawdę" piszę razem.
Naprawdę zważam i "na prawdę" piszę osobno.
Moja schizofrenia ma się lepiej, dziękuję.

ODPOWIEDZ