Strony Forumowiczow

czyli nic konkretnego, za to do wszystkiego

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gorat
Pćma
Posty: 287
Rejestracja: pn, 13 cze 2005 16:48

Omówienia stron Forumowiczow

Post autor: gorat »

Ten temat miałby być o stronach prowadzonych przez użyszkodników tego forum.
Zacząłbym od własnej padawki. Ostatnio brak aktualizacji, bo wolę się zajmować zmianą kodu (żebym się tylko tym zajmował, no!). Proszę zatem (w związku z tą przeróbką) o komentarze o stronie, a szczególnie o dziale określonym jako Pisarze (takie "Utwory" to chyba wywalę, tfu, tfu, nie mam skąd brać materiałów do tego licha :|). Trochę się zmieni ("Bibliografia ogólna" - czy jak to się nazywa - zmieni się ewidentnie, na kiego ch... komu informacje o udziałach w antologiach; będzie się to nazywać "Lista opublikowanych tekstów" i zawrze chronologiczny wykaz: powieści, opowiadań, dramatów/słuchowisk. Podobna zmiana będzie w "Bibliografii szczegółowej". Chyba nawet nie wiecie, o czym piszę, tak ta terminologia jest zbabrana :s Zapytałbym się jeszcze: w "Bibliografii szczegółowej" są miniobrazki okładek. Czy pokazywać te thumby, czy w ten sposób i czy większy obraz może być wyświetlany w ten sposób).
Tyle napisałem i już mnie mdli. Co to za inicjatywa, w którą nawet autor nie wierzy ;)
Promocję to zawaliłem totalnie, nie moja działka ten marketing :f :)
Nawet nie wiem, czy ktoś odpowie z sensem... LOL&n/c
Nie bijcie, jak coś źle napisałem!
PIP, PIP, PIP, PIP, PIP...
Przepraszamy, zepsuł się nadajnik.

Awatar użytkownika
Lafcadio
Nexus 6
Posty: 3193
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 17:57

Post autor: Lafcadio »

Inicjatywa jest dobra, ale design odstrasza. Oczowstręt straszliwy.
Czasem jakiś wywiadzik, czasem jakaś recenzyjka, ogólny newsik, design poprawić i bedzie gut!
Ostatnio zmieniony pt, 02 wrz 2005 15:01 przez Lafcadio, łącznie zmieniany 1 raz.
Ja mam śmiałość to panu powiedzieć, bo pan mi wie pan co pan mi może? Pan mi nic nie może. Bo ja jestem z wodociągów.

Awatar użytkownika
gorat
Pćma
Posty: 287
Rejestracja: pn, 13 cze 2005 16:48

Post autor: gorat »

Lafcadio pisze:Inicjatywa jest dobra, ale design odstrasza. Oczowstręt straszliwy.
Czasem jakiś wywiadzik, czasem jakaś recenzyjka, ogólny newsik, design poprawić i bedzie gut!
Woot! Dzięki, czegoś takiego się nie spodziewałem ^^ W jaki sposób design odstrasza? Mam zmienić na zestaw szarości? Na grafę nie ma co liczyć, lama jestem w niej. Mogę tylko css i układ zrobić.
Hmmm... może za bardzo kontrastowe kolorki?
PIP, PIP, PIP, PIP, PIP...
Przepraszamy, zepsuł się nadajnik.

Awatar użytkownika
Lafcadio
Nexus 6
Posty: 3193
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 17:57

Post autor: Lafcadio »

gorat pisze:W jaki sposób design odstrasza? Mam zmienić na zestaw szarości? Na grafę nie ma co liczyć, lama jestem w niej. Mogę tylko css i układ zrobić.
Hmmm... może za bardzo kontrastowe kolorki?
Niekoniecznie zestaw szarości, ale obecny dobór barw jest zbyt jaskrawy. Trochę stonować barwy. Grafa to w zasadzie nie tak duży problem. Sam pracuję nad stroną, jestem noga, ale coś się udaje. Efekty wkrótce ;)
Ja mam śmiałość to panu powiedzieć, bo pan mi wie pan co pan mi może? Pan mi nic nie może. Bo ja jestem z wodociągów.

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Post autor: A.Mason »

To ja z troche innej strony, bom ledwie zagladnal, ale zaciekawil mnie mechanizm.
Dlaczego kodowanie Windows? Co gorsza nie wszedzie...
I czemu tak oskryptowales ta strone, oraz czemu taki balagan w kodzie?
Majac do dyspozycji php mozna to uporzadkowac tak, aby funkcjonalnie bylo oki i latwo do wprowadzania...
Niezbyt zrozumialy podzial na dzialy (ten u gory), jest malo intuicyjny.
Bibliografie strasza niekompletnoscia.
Niektorych stron fizycznie nie ma (archiwum).

Kolorystyka to rzecz gustu, ta nie razilaby tak bardzo, gdyby zmienic tlo z bialego, na jakies inne, i wywalic styl jaskrawo niebieskiego pasku przewijania.

Inicjatywa stworzenia strony tego typu - godna pochwaly, ale stronka w obencej formie raczej nie ma racji bytu. Niestety, w kategorii bazy danych rzadzi wikipedia.

Oczywiscie, nie mowie, zebys pakowal manatki i darowal sobie. Wydaje mi sie, z tego co piszesz na swoim forum, ze bawi Cie aspekt techniczny tworzenia stron. Bledem jest liczenie na masowy wzrost odwiedzin, a nawet jesli sie uda, to niestety beda to odwiedziny jednorazowe.
Traktuj to jako poligon doswiadczalny.

To tyle po pieciu minutach bytnosci i bardzo pobieznym przejrzeniu.
Mam nadzieje, ze nie zgnebilem za bardzo, ani nie doprowadzilem do depresji...

--
- Jestem narzedziem do zbierania ukrytych
informacji, obcym agentem naslanym...
- Szpiegiem?
A.Wisniewski-Snerg - "Robot"

Awatar użytkownika
gorat
Pćma
Posty: 287
Rejestracja: pn, 13 cze 2005 16:48

Post autor: gorat »

A.Mason pisze:Majac do dyspozycji php mozna to uporzadkowac tak, aby funkcjonalnie bylo oki i latwo do wprowadzania...
Próbuję właśnie napisać kod w php+mySQL i dlatego zbieram opinie. Dziękuję też za obszerność :o
PIP, PIP, PIP, PIP, PIP...
Przepraszamy, zepsuł się nadajnik.

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Post autor: A.Mason »

gorat pisze:Próbuję właśnie napisać kod w php+mySQL i dlatego zbieram opinie. Dziękuję też za obszerność :o
Ja tak moge godzinami. Tylko dajcie mi temat :-)
Jakby jaki problem, wal smialo. Tez sie jeszcze ucze php/mysql, ale co dwie glowy, to nie trzy.

--
Ostatnie pytanie bylo niepotrzebne. Olek nie na prozno ogladal
zawsze w telewizji "Barona", "Swietego" i najcudowniejszego,
polskiego majora Klossa. Byl czujny.
Z.Woznicka - "Olek i Wielka Wyprawa"
1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

7.2 % obj.

Post autor: 7.2 % obj. »

Gorat php i MySQL to fajna rzecz ale na początek zrezygnuj z tabelek i ramek :)

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Post autor: A.Mason »

7.2 % obj. pisze:Gorat php i MySQL to fajna rzecz ale na początek zrezygnuj z tabelek i ramek :)
Ramka chyba musi byc, bo tam jakas reklama jest (na szczescie Opera mi jej nie pokazuje), pewnie taki wymog serwera.
A dlaczego mialby rezygnowac z tabelek?

PS: Proponowalbym mala reorganizacje:
1. zmienic nazwe tego tematu na "Omowienia stron forumowiczow"
2. Utworzyc nowy temat, gdzie kazdy uzytkownik podawalby link do swojej strony + krotkie omowienie zawartosci, w watku tym nie moznabyloby robic nic innego, bylaby to taka baza linkow...

Co o tym sadzicie?

--
Mam tedy do ciebie tylko jedna prosbe, swiatobliwy przeorze: Uczyn mnie
w tym klasztorze odzwiernym, abym mogl od czasu do czasu przeszmuglowac
do swietego miejsca cos z zewnatrz - kobiety, mandoliny, butelki
z wodka, pieczone prosieta...
N.Kazantzakis - "Grek Zorba"
1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
gorat
Pćma
Posty: 287
Rejestracja: pn, 13 cze 2005 16:48

Post autor: gorat »

A.Mason pisze:PS: Proponowalbym mala reorganizacje:
1. zmienic nazwe tego tematu na "Omowienia stron forumowiczow"
2. Utworzyc nowy temat, gdzie kazdy uzytkownik podawalby link do swojej strony + krotkie omowienie zawartosci, w watku tym nie moznabyloby robic nic innego, bylaby to taka baza linkow...

Co o tym sadzicie?
Dobry pomysł. Nowa nazwa tematu brzmi nawet lepiej, a dodatkowy temat miałby nawet "funkcję integrującą użyszk... użytkowników" (można obejrzeć działalność innych) czy jakoś tak.
PIP, PIP, PIP, PIP, PIP...
Przepraszamy, zepsuł się nadajnik.

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Strony Forumowiczow

Post autor: A.Mason »

Niektorzy sposrod Forumowiczow posiadaja wlasne strony www, sa strony, na ktorych sie udzielaja lub takie, ktore po prostu lubia. W tym watku mozna bez skrupulow i wyrzutow sumienia, ze uprawia sie reklame, podac linki wraz z krotkim omowieniem ich zawartosci.

Dopuszczalne sa 3 kategorie stron:
1) strony Forumowiczow
2) strony, na ktorych Forumowicze aktywnie sie udzielaja/wspoltworza (niekoniecznie fantastyczne).
3) ciekawe strony zwiazane z tematem szeroko rozumianej fantastyki.

Uwaga! Ten watek ma sluzyc tylko jako baza linkow.
Omowienia i dyskusje na temat zawartosci merytorycznej i technicznej tych stron moga byc prowadzone w watku:
"Omowienia stron Forumowiczow".

Awatar użytkownika
gorat
Pćma
Posty: 287
Rejestracja: pn, 13 cze 2005 16:48

Post autor: gorat »

7.2 % obj. pisze:Tabelki służą do prezentacji danych tabelarycznych a od loyout są style.
Czytałem o takiej możliwości, ale nie spotkałem dobrego wyjaśnienia tego. Także stron, które z tego mechanizmu korzystają. Zresztą ciekawe, czy obecne przeglądarki to obsługują :)))
PIP, PIP, PIP, PIP, PIP...
Przepraszamy, zepsuł się nadajnik.

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Post autor: A.Mason »

7.2 % obj. pisze:Tabelki służą do prezentacji danych tabelarycznych a od loyout są style.
Ty sobie znowu zarty urzadzasz, czy tak na powaznie?

Jezeli na powaznie, to powiem tylko co ponizej i nie bede dalej dyskutowal:
Dla mnie wyznacznikiem co do czego sluzy, sa specyfikacje, oraz w pozniejszym etapie ich interpretacja przez przegladarki.
Rzeczywiscie, pierwotnie tabelki mialy sluzyc przedstawieniu danych tabelarycznych, ale pozniej zaczely byc wykorzystywane takze w innych celach.
Coraz to nowsze specyfikacje html zalecaja zaprzestanie korzystania z niektorych znacznikow na rzecz css, ale... nie ma tam nic o tabelach!

Nie ma zadnych powodow, zeby nie stosowac tabel do budowy stron. Bardzo czesto jest to jedyny sposob wykonania wiekszosci projektow, a w wielu wypadkach jest to najczysztsze i najporzadniejsze rozwiazanie.
Oczywiscie, sporo rzeczy mozna rozwiazac za pomoca styli, na przyklad uklad strony gorata, ale...
Jezeli dodamy do tego spore rozbieznosci w interpretacji styli przez przegladarki oraz to, ze nawet przegladarki tekstowe obsluguja tabelki...
Wniosek nasuwa sie sam - w kontekscie tej dyskusji bzdury piszesz.

--
Zmeczony jestem jak pies [...] Zmeczylem sie tak dzis rano,
gdym przyszedl tutaj i zaczalem z toba rozmawiac, a teraz
jestem wyczerpany, jakbym wylal z zyl cala krew serdeczna...
J.Conrad - "Zwyciestwo"

nerfin

Post autor: nerfin »

gorat pisze:Czytałem o takiej możliwości, ale nie spotkałem dobrego wyjaśnienia tego.
Co się tyczy dobrego wyjaśnienia, to nawet dobre wyjaśnienie nie będzie dobre dla kogoś, kto zwyczajnie uważa, że wspomniana możliwość jest bez sensu :)
Moje wyjaśnienie (może nie najlepsze, nie zupełne) jest takie, że może to znacznie ułatwić projektowanie stron. Zapewne dla prostej strony jest to przerost formy nad treścią i ekonomiczniej jest zastosować tabele, ale dla bardziej rozwiniętych stron może okazać się bardzo przydatne. W końcu bez przyczyny nie powstawałyby nowe techniki i standardy (czas to pieniądz).
Stosując tabele trzeba bardziej uważać na rozkład komórek na stronie i trzeba najpierw przemyśleć wygląd strony. Przy zmianach w wyglądzie strony należy znów brać pod uwagę rozkład tabel i uważać, aby nic nie zepsuć. Mówię oczywiście cały czas o większych stronach, gdzie stosuje się więcej niż jeden czy dwa szablony i większą ilość layoutów.
Stosując projektowanie przy pomocy styli nie musimy się w kodzie tak martwić o rozkład zawartości. W zasadzie umieszczamy kolejne elementy strony w osobnych blokach i to wszystko (ogólnie mówiąc). Za ich rozmieszczenie odpowiada przeglądarka, która ma to zrobić zgodnie z zawartością plików ze stylami. Dzięki temu jeśli chcemy zmienić układ strony zmieniamy tylko kilka elementów w pliku ze stylami. Oczywiście większe zmiany mogą wymagać poprawienia kodu strony, ale nie będzie to tak męczące jak z tabelami.
Nie chcę przez to powiedzieć, że tabele należy porzucić. Wręcz przeciwnie. Tabele nadal są potrzebne i ich stosowanie ma sens, ale do projektowania wyglądu strony style mogą być znacznie bardziej opłacalne.
gorat pisze:Także stron, które z tego mechanizmu korzystają.
Daleko szukać nie trzeba :) Samo W3C to stosuje http://www.w3.org/
Napotykałem też inne strony to stosujące.
gorat pisze:Zresztą ciekawe, czy obecne przeglądarki to obsługują :)))
Z tym rzeczywiście różnie bywa, ale nie ma większych problemów. Wystarczy spojrzeć na stronę W3C, aby się przekonać, że w każdej przeglądarce wygląda poprawnie. Póki co radzić sobie należy odpowiednio definiując style.

A.Mason pisze:Dla mnie wyznacznikiem co do czego sluzy, sa specyfikacje,
I tak samo dla mnie. To wręcz obowiązek :)
A.Mason pisze:oraz w pozniejszym etapie ich interpretacja przez przegladarki.
A to już niestety jest bolączka dzisiejszych przeglądarek. I niestety w wielu przypadkach programista musi się stosować do przeglądarki zamiast do standardu. A wynika to głównie z egoizmu M$, no Opera też święta nie jest, najlepiej pod względem zgodności ze standardami stoi Mozilla, choć też nie w 100% :(
Moim zdaniem należy się jednak starać pisać kod, który nie musi być przystosowywany do różnych przeglądarek. Drobne różnice w wyglądzie mogą być, moim zdaniem. Poza tym ostatnimi czasy daje się zauważyć coraz mniej różnic pomiędzy przeglądarkami, a te, które są, sprowadzają się do rzadziej wykorzystywanych funkcji.
A.Mason pisze:Coraz to nowsze specyfikacje html zalecaja zaprzestanie korzystania z niektorych znacznikow na rzecz css, ale... nie ma tam nic o tabelach!
To prawda, że W3C porzuca część znaczników. Tabele oczywiście jak były, tak są i najprawdopodobniej będę bardzo długo. Natomiast co do coraz to nowszych specyfikacji html, to ostatnia wyszła w grudniu 1999 :) Od roku 2000 W3C rekomenduje xhtml. Jeszcze jeśli chodzi o tabele, to w specyfikacji dotyczącej html W3C wyraża następującą opinię:
Tables should not be used purely as a means to layout document content as this may present problems when rendering to non-visual media. Additionally, when used with graphics, these tables may force users to scroll horizontally to view a table designed on a system with a larger display. To minimize these problems, authors should use style sheets to control layout rather than tables.
A.Mason pisze:Nie ma zadnych powodow, zeby nie stosowac tabel do budowy stron.
Jeden z powodów omówiłem powyżej odpowiadając goratowi - to ekonomia (czasu lub pieniądza). Oczywiście szczególnie dla bardziej rozbudowanych stron. Drugi to cytat z W3C. Na pewno można znaleźć więcej :)
A.Mason pisze:Bardzo czesto jest to jedyny sposob wykonania wiekszosci projektow,
e tam :)
A.Mason pisze:a w wielu wypadkach jest to najczysztsze i najporzadniejsze rozwiazanie.
W takim razie proponuję przyjrzeć się źródłom strony W3C (link powyżej). Jest bardzo czysto i porządnie, a w kodzie nie uświadczysz ani jednego znacznika table.
A.Mason pisze:Oczywiscie, sporo rzeczy mozna rozwiazac za pomoca styli, na przyklad uklad strony gorata, ale...
Jezeli dodamy do tego spore rozbieznosci w interpretacji styli przez przegladarki
Nie są na tyle duże aby przeszkadzały. Nie ze wszystkimi atrybutami stylów są problemy :)
A.Mason pisze:oraz to, ze nawet przegladarki tekstowe obsluguja tabelki...
A to wątły argument. Lynx tabel nie obsługuje. Natomiast wszystkie bez wyjątku przeglądarki obsługują bloki tekstowe. Jeśli strona jest napisana bez tabel, a z użyciem styli, których przeglądarka tekstowa nie potrafi zinterpretować, to i tak strona będzie dobrze wyglądała, bo poszczególna zawartość strony będzie zawarta w kolejnych blokach.
A.Mason pisze:Wniosek nasuwa sie sam - w kontekscie tej dyskusji bzdury piszesz.
Trochę racji jednak %% ma, zawsze jednak trzeba rozwarzyć sens wykorzystania takiej czy inne metody. Babranie się w tabelkach może czasami być cholernie wkurzające (wiem z autopsji), a jeśli ktoś ma dobrze opanowane style, zrobi to samo szybciej.


I jeszcze bez cytatów, tylko od siebie. Nie krytykuję wykorzystywania tabel do projektowania stron. Sam w ten sposób również koduję. Chciałem tylko pokazać, że projektowanie z użyciem stylów ma sens.
Moim zdaniem tak będą wyglądać za kilka lat wszystkie strony. Dobrze jest się uczyć nowych technik wcześniej, niż później. Tabele będą funkcjonowały jeszcze długo, ale pewnie w końcu coś je zastąpi. Niegdyś nie wyobrażano sobie strony bez ramek (wystarczy zajrzeć do archiwum F :) ), dziś ramki wyglądają paskudnie i są nie zalecane.
Nie bez powodu W3C tworzy nowe specyfikacje. XHTML obowiązuje już parę lat i sporo stron już to stosuje. Wszystko zmierza w kierunku XML i sieci semantycznych. Ciężko za to jest się twórcom przełamać do PNG. Zwykłe formularze zostaną zastąpione przez XForms. Na wszystko jednak potrzeba czasu, a póki co tworzenie stron z użyciem tabel jest jak najbardziej prawidłowe i wszystko zależy od wyborów programisty.

Co do strony gorata. Właściwie to się zgadzam z wcześniejszymi opiniami. Jeśli chodzi o tę reklamę na boku, to ona trochę przeszkadza. Lepszy byłby już baner na górze strony. Sam korzystałem z serwerów www.hostbuck.com (baner u góry) i www.gwgaming.net (brak wymuszonych reklam, 500 MB, zdarzało się że serwer siada), oba zaś oferują cPanel. Polecałbym gwgaming, oferują Fantastico (w tym gotowe portale), dużo miejsca, zero reklam. Może się ta informacja przyda innym użytkownikom FF, mającym własne strony.

Alem się rozpisał :)
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

Witam!

Czy tez moge pokazac swoja sronke?

Nie znajdziecie tu zadnych wodotryskow, ani slowa o fantastyce, ot taka sobie stronka gdzie wsadzam swoje fotografomanskie dziela.
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

ODPOWIEDZ