O poprawnej polszczyźnie w zastosowaniach różnych

czyli nic konkretnego, za to do wszystkiego

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Ametisti

O poprawnej polszczyźnie w zastosowaniach różnych

Post autor: Ametisti »


wpis moderatora:
Bebe: Posty przeniesione z wątku autorskiego J. Ćwieka i innych miejsc, gdzie kompletnie nie pasowały. Ja nie wiem, o czym jest ta dyskusja. :/

U Ćwieka podoba mi pomysł na książkę i postacie, czy też jak to się teraz mówi postaci - bez sens dla mnie bo to slowo kompletnie nie brzmi, co to sa te postaci? Kim sa postaci? Chyba postacie! Tak samo jak w Warszawie mowi sie "W zachodnio-pomorskiem!" a co to jest?! Ja znam wojewodztwo zachodnio-pomorskie! A nie zachodnio-pomorskiem! A jak juz chodzi o polozeniem to pogoda jest w "zachodnio-pomorskim" a nie "pomorskiem!" Albo "Szklankiem" chyba "Szklanką!" lub "szklanka", ale dobra - to taka dygresja. A u Pratchetta owszem podoba mi sie styl - lekkość pisania, łatwośc. Mam wrazenie ze Pratchett siada przy komputerze, albo maszynie, z gotowym juz całym materiałem, z kazdym dialogiem i sceną i po prostu pisze. A poza tym uwazam, że jakiś autorytet i wzór w życiu trzeba miec :)

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

A co Twoje rozważania na temat Twojej niechęci do prawidłowej polszczyzny ma tak naprawdę wspólnego z tematem? Zwłaszcza w zachodnio-pomorskiem?

Tak, wiem - już się chwaliłaś - masz dysleksję. Ale nie musisz tu tym epatować, bo i tak nikt sie tym nie wzruszy. Za to znajdzie się wielu, co Ci nieznajomość języka w którym chcesz tworzyć wytkną.
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

Ametisti

Post autor: Ametisti »

Bardzo cie prosze przeczytaj raz jeszcze co napisalam! Jak sie mówi poprawna polszczyzna? Gdzie mieszkasz? "W pomorskiem" czy w "pomorskim"?? Albo "szklankiem" czy "szklanką"? Bo mnie uczono ze mieszkam w woj. "Młopolskim" a nie "Małopolskiem" i kto tu ma problem z pisownią??

I jak wczesniej napisalam to byla dygresja a propos slowa "Postacie" a one właśnie podobają mi się u Ćwieka - Loki i Michał.

Awatar użytkownika
Harna
Łurzowy Kłulik
Posty: 5588
Rejestracja: ndz, 05 mar 2006 17:14

Post autor: Harna »

Ametisti pisze:co to sa te postaci? Kim sa postaci? Chyba postacie!
Gratuluję znajomości polszczyzny... W mianowniku liczby mnogiej formy postacie/postaci są formami równorzędnymi — ze wskazaniem na postacie, ponieważ forma postaci jest równa np. formie dopełniacza liczby pojedynczej. Ot, fleksja. A wystarczy zajrzeć do podręcznika gramatyki albo słownika ortograficznego. To nie jest wiedza tajemna.
Ametisti pisze:Tak samo jak w Warszawie mowi sie "W zachodnio-pomorskiem!" a co to jest?! Ja znam wojewodztwo zachodnio-pomorskie! A nie zachodnio-pomorskiem! A jak juz chodzi o polozeniem to pogoda jest w "zachodnio-pomorskim" a nie "pomorskiem!"
I kolejny błąd. W województwie zachodniopomorskim lub w Zachodniopomorskiem. Za słownikiem ortograficznym i poradnią językową PWN.
Ametisti pisze:Bardzo cie prosze przeczytaj raz jeszcze co napisalam! Jak sie mówi poprawna polszczyzna? Gdzie mieszkasz? "W pomorskiem" czy w "pomorskim"?? Albo "szklankiem" czy "szklanką"? Bo mnie uczono ze mieszkam w woj. "Młopolskim" a nie "Małopolskiem" i kto tu ma problem z pisownią??
To oczywiste. TY.

EDIT: był, albowiem Alfi słusznie zauważył.
Ostatnio zmieniony ndz, 15 cze 2008 19:32 przez Harna, łącznie zmieniany 1 raz.
– Wszyscy chyba wiedzą, że kicający łurzowy kłulik to zapowiedź śmierci.
– Hmm, dla nas znaczy coś całkiem odmiennego – szczęśliwe potomstwo...
© Wojciech Świdziniewski, Kłopoty w Hamdirholm
Wzrúsz Wirúsa!

Ametisti

Post autor: Ametisti »

No to prosta zagadka językowa skoro ja jestem be! Zaraz się okaze kto jest be!

Na mapie jest miejscowość: Brzeszcze

Zadanie - dokoncz zdanie:

Mieszkam w .....
Pochodzę z ....
Jestem rodowitą/tym .....

PS. Za moich czasów nauki polskiego było słowo "postacie" woj. "zachodnio-porskie" i mieszkało sie w "zachodnio-pomorskim" i piło się uzywając "szklanki" a nie trzymajac "szklankie" :) Jestescie the best!

Awatar użytkownika
Harna
Łurzowy Kłulik
Posty: 5588
Rejestracja: ndz, 05 mar 2006 17:14

Post autor: Harna »

Ametisti pisze:Za moich czasów nauki polskiego było słowo "postacie" woj. "zachodnio-porskie"
A za moich zachodniopomorskie. Jak ten świat się zmienia...
Ametisti pisze:Jestescie the best!
Wiemy. Słownik ortograficzny też wie. I tacy sympatyczni językoznawcy, jak np. prof. Bańko: raz i dwa.

A to a propos odpytywanki.
Ametisti pisze:skoro ja jestem be! Zaraz się okaze kto jest be!
Rany jeża... Nie, nie jesteś "be", jak to ładnie określiłaś. Nie masz pojęcia o normach językowych obowiązujących we współczesnej polszczyźnie, a wypowiadasz się na ich temat z olbrzymią pewnością siebie. Dyskutuj sobie ze słownikami, one na pewno wezmą pod uwagę komentarz "za moich czasów..." A językoznawcy, którzy je piszą, to już na pewno. Jak amen w pacierzu.
Ametisti pisze:piło się uzywając "szklanki" a nie trzymajac "szklankie" :)
Jakoś nie wydaje mi się, żeby KTOKOLWIEK tu twierdził, że forma "szklankie" jest poprawna. Ale cóż, wybrałaś sobie taki ładny przykład, aż szkoda go porzucać...

EOT.

EDIT: był, albowiem Alfi słusznie zauważył.
Ostatnio zmieniony ndz, 15 cze 2008 19:33 przez Harna, łącznie zmieniany 1 raz.
– Wszyscy chyba wiedzą, że kicający łurzowy kłulik to zapowiedź śmierci.
– Hmm, dla nas znaczy coś całkiem odmiennego – szczęśliwe potomstwo...
© Wojciech Świdziniewski, Kłopoty w Hamdirholm
Wzrúsz Wirúsa!

Ametisti

Post autor: Ametisti »

Slownik jakos nie dal odpowiedzi na moje niedokonczone zdania! :] a takich form jakie ja chce tam nie ma, wiec uznaje ze odpowiedzi nie bylo... propos mojej "szklankie" to tak sie mowi w Warszawie. No i to, ze nie bede latac co 5 min za nowymi slownikami jezyka polskiego, podejrzewam ze nikt by tak nawet nie robil i nie robi. Wiec prosze nie ublizajcie mi, mowiac ze nie znam poprawnej polszczyzny i ze powinnam siedziec ze slownikami. Jakos redakcji gazety, w ktorej mialam praktyki moja polszczyzna nigdy nie przeszkadzala i nikt nie mial do niej zarzutów. podobnie jak jury konkursów literackich, w których bralam udzial i zajmowalam dosc dobre miejsca.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Na mapach i na wszelkich oficjalnych stronach figurują województwa zachodniopomorskie i dolnośląskie. Bez pauz. O ile wiem, bierze się to stąd, że "dolno" i "zachodnio" to człony określające. Jest za to warmińsko-mazurskie, bo tu oba człony są równorzędne. A firmy południowokoreańskie współpracują z polsko-niemieckimi.

Edit: "Postaci" to chyba lekki archaizm, ale kiedyś ta forma była uważana za bardziej elegancką.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Ametisti

Post autor: Ametisti »

ALe przyznaj, ze na chlopski rozum zdanie "W bajce tej występują takie postaci jak...." - troche nie brzmi... niby ladnie, elegancko, ale to "postaci" tak jakos ni przypiał, ni przyłatał... no przynajmniej jak dla mnie.

Awatar użytkownika
Harna
Łurzowy Kłulik
Posty: 5588
Rejestracja: ndz, 05 mar 2006 17:14

Post autor: Harna »

Ametisti pisze:Slownik jakos nie dal odpowiedzi na moje niedokonczone zdania! :]
Dał. Wystarczy umieć zinterpretować to, co w słowniku napisano.

Niniejszym uznaję, że dyskutowanie o poprawnej polszczyźnie z osobą posługującą się argumentami typu "za moich czasów" (straaasznie odległe to czasy, tak na marginesie), "nie będę latać za słownikami", "w redakcji jakoś nikomu nie przeszkadzało" (w moich redakcjach by przeszkadzało, oj, przeszkadzało jak diabli...) tudzież "zajmowałam dość dobre miejsca" mija się z celem.

A siedzenie ze słownikami nikomu nie ubliża. I nikomu nie szkodzi, nie szkodziło i szkodzić nie będzie. Chyba że kogoś wiedza boli, ale to już nie mój problem.

EOT, nie warto.
Alfi pisze:Na mapach i na wszelkich oficjalnych stronach figurują województwa zachodniopomorskie i dolnośląskie. Bez pauz. O ile wiem, bierze się to stąd, że "dolno" i "zachodnio" to człony określające.
Słuszna uwaga, mości Alfi. Tyle że to dywizy, nie pauzy ;-)
– Wszyscy chyba wiedzą, że kicający łurzowy kłulik to zapowiedź śmierci.
– Hmm, dla nas znaczy coś całkiem odmiennego – szczęśliwe potomstwo...
© Wojciech Świdziniewski, Kłopoty w Hamdirholm
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Ametisti pisze:ALe przyznaj, ze na chlopski rozum zdanie "W bajce tej występują takie postaci jak...." - troche nie brzmi...
Nie "na chłopski rozum", tylko przez analogię - bo są kmiecie, ciecie, zamiecie (tudzież zawieje) inne takie. Ale są też nici - a nie żadne "nicie", prawda?
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Millenium Falcon
Saperka
Posty: 6212
Rejestracja: pn, 13 lut 2006 18:27

Post autor: Millenium Falcon »

Ametisti pisze:Jakos redakcji gazety, w ktorej mialam praktyki moja polszczyzna nigdy nie przeszkadzala i nikt nie mial do niej zarzutów. podobnie jak jury konkursów literackich, w których bralam udzial i zajmowalam dosc dobre miejsca.
A ja w czwartej klasie podstawuwki wygrałam konkórs ortograficzny...
NMSP ;P
ŻGC
Imoł Afroł Zgredai Padawan
Scissors, paper, rock, lizard, Spock. - Sheldon Cooper

Ametisti

Post autor: Ametisti »

Mnie zdobywanie wiedzy nie boli. Gdyby bolalo mialambym gleboko w ... studia i te kolejne na ktore się wybieram tez. Pisac trzeba z pasja a nie ze slownikiem. jakby kazdy pisarz przejmowal sie jak ma byc postawiony przecinek czy kropka, to by ucieklo mu polowe mysli i weny. Jak, jak zaczynam pisac, to piszę. Ewentualne bledy sprawdzam na koncu.
I nurtuje mnie takie pytanie: ile osob tutaj z Was wydalo ksiązki bądz chociaz jedna..? chodzi mi o zaloge tego forum. Pochwalcie sie, a ja na pewno nie omieszkam sięgnac po nie, przy okazji kolejnej wizyty w empiku. Napiszcie tytul, swoje dane, zeby bylo mi latwiej znajezc. Powiedzialam ze przyszlam tutaj by zglebic wiedze i szlofowac warszta. Chce to wiec robic od najlepszych :) Krytyke popieram, nikt nie rodzi sie geniuszem, ale przyklady tez lubie :)

Awatar użytkownika
Harna
Łurzowy Kłulik
Posty: 5588
Rejestracja: ndz, 05 mar 2006 17:14

Post autor: Harna »

Alfi pisze:
Ametisti pisze:ALe przyznaj, ze na chlopski rozum zdanie "W bajce tej występują takie postaci jak...." - troche nie brzmi...
Nie "na chłopski rozum", tylko przez analogię
Tak na dobrą sprawę ten "chłopski rozum" to też analogia. Tyle że analogia nie zawsze się sprawdza, polska fleksja jest pełna niespodzianek. Ach, te kilometry tabelek...
– Wszyscy chyba wiedzą, że kicający łurzowy kłulik to zapowiedź śmierci.
– Hmm, dla nas znaczy coś całkiem odmiennego – szczęśliwe potomstwo...
© Wojciech Świdziniewski, Kłopoty w Hamdirholm
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

Czyż ona nie jest rozkoszna? Cedriczek 2 prawie - chociaż trochę jej brakuje. :D
MSPABNC
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

ODPOWIEDZ