MATURA USTNA Z POLSKIEGO

czyli nic konkretnego, za to do wszystkiego

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Diego
Sepulka
Posty: 1
Rejestracja: pn, 25 mar 2013 02:10
Płeć: Mężczyzna

MATURA USTNA Z POLSKIEGO

Post autor: Diego »

Witam. W tym roku zdaje mature a mój temat to "Średniowieczne i baśniowe motywy w literaturze fantasy.Omów problem na wybranych przykładach." Mój problem polega na tym że kompletnie nie wiem jakie lektury mógłbym dobrać. Prosze o pomoc w dobraniu odpowiedniej literatury. Najlepiej jeżeli do poszczególnych książek mógłbym dostać odpowiednie opracowanie.

PS. Fajnie byłoby jakby były to lektury które są omawiane w szkole (jeżeli w ogóle coś z literatury fantastycznej jest omawiane w szkole bo mi sie nic nie kojarzy)

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Re: MATURA USTNA Z POLSKIEGO

Post autor: Młodzik »

Aha, czyli chcesz, żeby ktoś za ciebie maturę zrobił :P. Nie ma tak dobrze.
Jeśli o książki chodzi to Władca Pierścieni i opowiadania o wiedźminie. To akurat najoczywistszy wybór.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: MATURA USTNA Z POLSKIEGO

Post autor: Małgorzata »

Nie przywitał się i jeszcze od razu wali wielkimi literami. Mój drogi m@turzysto, na tym forum umiemy czytać ze zrozumieniem, umiemy też odróżnić nowy wątek od starych (niektórzy nawet wiedzą, że oznaczenia są związane z kolorami, ha!), ale lubimy, jak nowi Użytkownicy poświęcają nam choć tyle czasu, co my im => dlatego tak się upieramy, żeby czytać regulamin FF. Jest tam pewien punkt o powitaniach...

Interesujący temat, muszę przyznać. Młodzik podał lektury, ale radziłabym jeszcze zapoznać się nieco z zabytkami piśmiennictwa, czyli tym, co się zachowało ze średniowiecza. Dużo tego nie ma, na Twoje szczęście. I chyba chansons de geste będą też przydatne do tego omówienia - o ile mi wiadomo, przynajmniej jeden taki utwór nadal jest w spisie lektur szkolnych.
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Re: MATURA USTNA Z POLSKIEGO

Post autor: nosiwoda »

http://forum.drugiobieg.eu/viewtopic.php?f=7&t=449 - śmy są przyzwyczajeni do takich pytań, nawet temat śmy stworzyli odrębny i nawet odpowiadamy :) Oczywiście opracowań nie dajemy.
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
baron13
A-to-mistyk
Posty: 3516
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 09:11

Re: MATURA USTNA Z POLSKIEGO

Post autor: baron13 »

Ja to bym się rzucił na pieśń o Rolandzie oraz Bajki Robotów. Syntetycznie wszystkie cnoty rycerskie są s w don Kichote. Obśmiane co prawda, ale są. Tylko nie bierz tego na poważnie.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: MATURA USTNA Z POLSKIEGO

Post autor: Małgorzata »

baron13 pisze:Ja to bym się rzucił na pieśń o Rolandzie
No, i po co, Adamie, podajesz na tacy? Przecież powiedziałam, żeby m@turzysta szukał chansons de geste... Zepsułeś. :X
baron13 pisze: oraz Bajki Robotów.
Będzie trudno, to tam jest jednak "wykręcenie" wartości przez komizm. Znaczy, trudniej do analizy. :P
baron13 pisze:Syntetycznie wszystkie cnoty rycerskie są s w don Kichote. Obśmiane co prawda, ale są.
Jak wyżej... :P
baron13 pisze:Tylko nie bierz tego na poważnie.
Ale czemu? Jak najbardziej na poważnie. "Bajki robotów" i "Don Kichot" to czysta komparatystyka. Tylko na maturę dla kogoś, kto nie bardzo wie, od czego zacząć dobór lektur, porównanie może okazać się za skomplikowane... :)))
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: MATURA USTNA Z POLSKIEGO

Post autor: Alfi »

A Tristan i Izolda? A Maladie Sapkowskiego? Że już nie wspomnę o fantasy ze smokami czy wilkołakami - a tego jest pełno, choć z poziomem bywa różnie.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Re: MATURA USTNA Z POLSKIEGO

Post autor: A.Mason »

Nie tak szybko, proszę, maturzysta nie zdąży za Wami notować!
1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
nimfa bagienna
Demon szybkości
Posty: 5779
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:40
Płeć: Nie znam

Re: MATURA USTNA Z POLSKIEGO

Post autor: nimfa bagienna »

Lepiej od razu idźcie za klienta na maturę, co się ma dzieciak przemęczać:>
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.

Awatar użytkownika
Zanthia
Alchemik
Posty: 1702
Rejestracja: czw, 11 sie 2005 20:11
Płeć: Kobieta

Re: MATURA USTNA Z POLSKIEGO

Post autor: Zanthia »

Skąd taki wysyp maturzystów? Tyle lat spokój, a w ciągu miesiąca wysypało jak sromotnikami.
It's me - the man your man could smell like.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: MATURA USTNA Z POLSKIEGO

Post autor: Alfi »

Zaraz... Czerwone Gitary jeszcze grają?
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Re: MATURA USTNA Z POLSKIEGO

Post autor: A.Mason »

1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Re: MATURA USTNA Z POLSKIEGO

Post autor: nosiwoda »

No i właśnie dlatego odsyłam na DOF. Bo Wy ironizujecie i wyśmiewacie, zamiast uznać, że to potencjalni nowi czytelnicy Naszej Ulubionej Konwencji. I pomóc wskazaniem.
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
nimfa bagienna
Demon szybkości
Posty: 5779
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:40
Płeć: Nie znam

Re: MATURA USTNA Z POLSKIEGO

Post autor: nimfa bagienna »

nosiwoda pisze:No i właśnie dlatego odsyłam na DOF. Bo Wy ironizujecie i wyśmiewacie, zamiast uznać, że to potencjalni nowi czytelnicy Naszej Ulubionej Konwencji. I pomóc wskazaniem.
O sancta simplicitas! Ty naprawdę wierzysz, że jeśli delikwent wybiera sobie na maturę trywialny temat, który nie wie, jak ugryźć, to kiedyś będzie czytał cokolwiek poza napisami na pudełku z grą?
Jestem cynicznym zgredem. I dobrze mi z tym.
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Re: MATURA USTNA Z POLSKIEGO

Post autor: Młodzik »

Podpisuję się pod nimfą.
Edit: A tak na marginesie, już niedługo skończy się marcowo-kwietniowy wysyp maturzystów - wracają klasyczne egzaminy ustne.

ODPOWIEDZ