MATURA USTNA Z POLSKIEGO

czyli nic konkretnego, za to do wszystkiego

Moderator: RedAktorzy

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: MATURA USTNA Z POLSKIEGO

Post autor: neularger »

Znaczy rozumiem, pytania wydały Ci się wieloznaczne? A odpowiedzi pasowały wszystkie? :)
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: MATURA USTNA Z POLSKIEGO

Post autor: Małgorzata »

Pytania nawet rozumiałam (choć nie zawsze tak, jak należy - jak się potem okazało), ale z odpowiedzi żadna nie pasowała całkowicie. Niektóre (nie wszystkie) pasowały częściowo, niektóre były zupełnie bez sensu. Do tego dla odpowiedzi na pytania "dowolne" (znaczy, wyrażenie jakiejś opinii) przeznaczono za mało miejsca - jak miałabym zmieścić się w PIĘCIU wąskich linijkach, gdy miałam się wypowiedzieć o wierszu Staffa?! I nie, nie bazgrzę kulfonami - potrafię pisać odręcznie na parę sposobów, w tym dość czytelnym "maczkiem". Zwyczajnie, test maturalny Progenitury mnie przerósł. :X
So many wankers - so little time...

Juhani
Laird of Theina Empire
Posty: 3103
Rejestracja: czw, 18 lis 2010 09:04
Płeć: Mężczyzna

Re: MATURA USTNA Z POLSKIEGO

Post autor: Juhani »

Małgorzata pisze:jak miałabym zmieścić się w PIĘCIU wąskich linijkach, gdy miałam się wypowiedzieć o wierszu Staffa?!
Bo prawidłowa odpowiedź powinna brzmieć: "tl;dr", nie wpadłaś na to? :)

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Re: MATURA USTNA Z POLSKIEGO

Post autor: nosiwoda »

nimfa bagienna pisze:
nosiwoda pisze:No i właśnie dlatego odsyłam na DOF. Bo Wy ironizujecie i wyśmiewacie, zamiast uznać, że to potencjalni nowi czytelnicy Naszej Ulubionej Konwencji. I pomóc wskazaniem.
O sancta simplicitas! Ty naprawdę wierzysz, że jeśli delikwent wybiera sobie na maturę trywialny temat, który nie wie, jak ugryźć, to kiedyś będzie czytał cokolwiek poza napisami na pudełku z grą?
Jestem cynicznym zgredem. I dobrze mi z tym.
Po takim przyjęciu zapewne nie.

A ponieważ wiem, że Ci z tym dobrze (i kilku innym osobom też), odsyłam gdzie indziej, zanim się delikwent całkiem zniechęci do cynicznych zgredów z szeroko pojętego fandomu.
Żeby nie było: lubię sarkazm, ironię, zgryżliwość i złośliwostki, ale kiedy wchodzi świeże i pyta, to IMO traktowanie go z grubej rury tak, jak wieloletnich użyszkodników, wywołuje więcej szkód niż korzyści (nawet jeśli na chwilę jest śmiesznie). Samo to, że pyta, świadczy IMO o pewnym potencjale, który można dźgnąć, a można nie dźgnąć, jak Lenin w Poroninie. CO ROBIĆ? - tu też zastanówmy się nad słowami Klasyka. I kończę, bo chyba się już wytłumaczyłem.
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Re: MATURA USTNA Z POLSKIEGO

Post autor: A.Mason »

Nosiwoda, przestan sie tlumaczyc, a zacznij myslec. Jesli ktos prosi o tytuly, "najlepiej, zeby mozna bylo do nich dostac odpowiednie opracowanie", to naprawde wierzysz w potencjal pytajacego?
1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Re: MATURA USTNA Z POLSKIEGO

Post autor: nosiwoda »

Tak.
A za to pierwsze zdanie powinieneś się wstydzić. I przeprosić.
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Re: MATURA USTNA Z POLSKIEGO

Post autor: A.Mason »

nosiwoda pisze:A za to pierwsze zdanie powinieneś się wstydzić. I przeprosić.
Jeżeli poczułeś się urażony, to przepraszam, ale słów wypowiedzianych nie cofnę, bo uważam, że nie pomyślałeś.
Od jakiegoś czasu wykładowcy i nauczyciele wskazują na problem wszechobecnego ściągania i plagiatowania prac, z którym naprawdę trudno walczyć. Czy na pewno chcesz kolejnego maturzysty, który zda egzamin jadąc na brykach?
Zastanowiłeś się może nad tym, że tolerując podobne prośby o podanie na tacy, gdzie maturzysta pisze wprost, że "najlepiej, żeby można było do nich dostać odpowiednie opracowanie", przyczyniasz się do rozwoju całej tej "szopki", gdzie kolejne tytuły otrzymują nie ci, którzy na nie zapracują, a ci, którzy będą sprytniej ściągali?
1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Re: MATURA USTNA Z POLSKIEGO

Post autor: Cordeliane »

A tak w ogóle to co, do jasnej choinki, znaczy:
mój temat to "Średniowieczne i baśniowe motywy w literaturze fantasy.Omów problem na wybranych przykładach." Mój problem polega na tym że kompletnie nie wiem jakie lektury mógłbym dobrać.
Z tego co wiem, temat się wybiera. Na początku roku szkolnego. Z jakiejś tam puli, ale jednak wybiera (już nawet nie wspomnę, że z odpowiednim wyprzedzeniem można zgłosić własny temat). Więc po co szanowny maturzysta wybrał sobie taki, w którym "kompletnie" się nie orientuje?... I dlaczego prosi o pomoc dopiero pod koniec marca?... Ja również przyznam, że dziwię się podejściu Nosiwody.
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: MATURA USTNA Z POLSKIEGO

Post autor: neularger »

Może był ostatni i tylko to zostało w puli? Może nie miał pomysłu na własny?
A że w marcu - pewnikiem zapomniał...
:D
Swoją drogą - temat jest dość łatwy. 95% literatury fantasy kręci się w jakichś okołośredniowiecznych realiach...
W czym problem? BTW, czy to jest temat na pewno z puli? Kanon lektur szkolnych jest równie elastyczny jak pogrzebacz i jakoś nie widzi mi się umieszczanie tam "niskiej" literatury fantasy. :D
A pula jest chyba tworzona na podstawie kanonu?
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Juhani
Laird of Theina Empire
Posty: 3103
Rejestracja: czw, 18 lis 2010 09:04
Płeć: Mężczyzna

Re: MATURA USTNA Z POLSKIEGO

Post autor: Juhani »

Mnie to się w ogóle ta cała doustna matura nie podoba.

Awatar użytkownika
Marchew
Kurdel
Posty: 782
Rejestracja: pn, 17 lip 2006 09:40
Płeć: Mężczyzna

Re: MATURA USTNA Z POLSKIEGO

Post autor: Marchew »

neularger pisze:BTW, czy to jest temat na pewno z puli? Kanon lektur szkolnych jest równie elastyczny jak pogrzebacz i jakoś nie widzi mi się umieszczanie tam "niskiej" literatury fantasy. :D
A pula jest chyba tworzona na podstawie kanonu?
Jak zgłosisz sobie temat i zaakceptujesz, to potem nie jest Twój i tylko Twój, ale trafia do puli. I ktoś może sobie z niego skorzystać ;) A takie tematy są uwielbiane przez licealistów (były w moich czasach), bo wielu nauczycieli języka polskiego literatury fantastycznej nie zna i uważa za zbyt miałką (ewentualnie kojarzą Tolkiena). Więc bierzesz, wypełniasz sobie literaturą spoza kanonu lektur omawianego w szkole, a potem ściemniasz jak leci z opracowań, bo jest duża szansa, że komisja nie ma pojęcia o czym mówisz.
Try not! Do or do not. There is no try.

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Re: MATURA USTNA Z POLSKIEGO

Post autor: Młodzik »

Niemal dokładnie ten patent podsunąłem mojemu bratu, z tą tylko różnicą, że on samodzielnie i po ludzku opracuje swój temat (ponoć w jego klasie raptem on i jeden kolega przygotowują prezentację samodzielnie, reszta je kupuje).

Awatar użytkownika
Marchew
Kurdel
Posty: 782
Rejestracja: pn, 17 lip 2006 09:40
Płeć: Mężczyzna

Re: MATURA USTNA Z POLSKIEGO

Post autor: Marchew »

Po ile takie coś "chodzi"?
Try not! Do or do not. There is no try.

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Re: MATURA USTNA Z POLSKIEGO

Post autor: Młodzik »

Nie mam bladego pojęcia. Pewnie od kilkudziesięciu do ponad 100 zł. Może i więcej.

ODPOWIEDZ