Krzywe zwierciadło

czyli nic konkretnego, za to do wszystkiego

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
ja_77
Sepulka
Posty: 1
Rejestracja: śr, 17 kwie 2013 18:06
Płeć: Kobieta

Krzywe zwierciadło

Post autor: ja_77 »

Witam. Piszę pracę o świecie ukazanym w krzywym zwierciadle (wytykanie wad, ośmieszanie ludzi). Wykorzystuje do tego m.in. książkę Sławomira Mrożka "Tango" i Witolda Gombrowicza "Ferdydurke". Chciałabym zapytać czy te argumenty będą dobre:

Ferdydurke:
-Szkoła: nie dba o naukę uczniów tylko traktuje ich jak dzieci, wpaja utarte schematy ( przykład: lekcja języka polskiego), uczniowie muszą stale powtarzać ten sam materiał gdyż w myśl nauczyciela to ich rozwija (lekcja łacińskiego), grono pedagogiczne składa się z samych "dziwnych" nauczycieli, którzy posiadają jakieś odpychające wady, dyrektor pochwala swoje grono i dumny jest z tego, że w ich głowach "nie powstanie żadna myśl własna",
-Młodziakowie: kult spotu i duża swoboda, tolerancja rodziców wobec życia osobistego córki ( propozycja nieślubnego dziecka), nowoczesność "na pokaz",
-Hurleccy: życie ponad stan, złe traktowanie służby,

Tango:
Ukazanie w groteskowy sposób najstarszego pokolenia (ubiór, zachowanie), styl życia ( dnie przepełnione grą w katy), kary Artura wobec rodziny, poglądy Stomila i Eleonory dotyczące swobody, fascynacja Eleonory postacią prymitywnego Edka, nowoczesność najstarszego i średniego pokolenia a tradycjonalizm najmłodszego.


Czy te argumenty mogą być? Jeśli ktoś mógłby mi pomóc lub poradzić więcej to będę bardzo wdzięczna.

Awatar użytkownika
Maćko
Sepulka
Posty: 72
Rejestracja: wt, 26 mar 2013 10:28
Płeć: Mężczyzna

Re: Krzywe zwierciadło

Post autor: Maćko »

Jeżeli jesteś z Poznania lub okolic to mogę Ci podać namiary na jednego doktora, który prowadzi zajęcia z Gombrowicza. Poza tym, wypadałoby odwiedzić forumowe Łowisko ;-)

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Krzywe zwierciadło

Post autor: Małgorzata »

A ja chciałam zauważyć, że to nie są argumenty, tylko miejsca, gdzie argumentów szukać. :P

Do tego chyba niezupełnie tak samo rozumiemy pojęcie "krzywego zwierciadła"... :X
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Re: Krzywe zwierciadło

Post autor: Ebola »

To ja sobie zawyję: auuuuu
NMSP
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Re: Krzywe zwierciadło

Post autor: kiwaczek »

Lata lecą, forumy się zmieniają, ludzie przychodzą i odchodzą - ale jak widzę, pewne rzeczy pozostają po staremu :D
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

Awatar użytkownika
Kruger
Zgred, tetryk i maruda
Posty: 3413
Rejestracja: pn, 29 wrz 2008 14:51
Płeć: Mężczyzna

Re: Krzywe zwierciadło

Post autor: Kruger »

Trafiłeś w dziesiątkę!
"Trzeba się pilnować, bo inaczej ani się człowiek obejrzy, a już zaczyna każdego żałować i w końcu nie ma komu w mordę dać." W. Wharton
POST SPONSOROWANY PRZEZ KŁULIKA

Awatar użytkownika
hundzia
Złomek forumowy
Posty: 4054
Rejestracja: pt, 28 mar 2008 23:03
Płeć: Kobieta

Re: Krzywe zwierciadło

Post autor: hundzia »

Może trza założyć temat maturalny? Znaczy - opracowań. Niechaj będzie to test na spostrzegawczość przy okazji, skoro już forumokiety nie czytają :/
Wzrúsz Wirúsa!
Wł%aś)&nie cz.yszc/.zę kl]a1!wia;túr*ę

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Re: Krzywe zwierciadło

Post autor: Cordeliane »

Ależ my nie musimy, Nosiwoda pisał że oni u siebie założyli taki specjalny temat (bo nie chcą ludzi zniechęcać, tylko niosą fantastycznej oświaty kaganiec), więc możemy tam odsyłać ;)
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Krzyzaku
Sepulka
Posty: 6
Rejestracja: pt, 01 mar 2013 21:04
Płeć: Mężczyzna

Re: Krzywe zwierciadło

Post autor: Krzyzaku »

Jakiś czas temu też założyłem temat z "krzywym zwierciadłem" w tle. Kilka tematów niżej odnajdziesz "Molier i Balzac", może będzie to pomocne.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Krzywe zwierciadło

Post autor: Małgorzata »

No, to powinieneś dostrzegać ten sam błąd, co ja. Nie w informacjach - lecz w logice ujęcia. Nie ma odpowiedzi na temat prezentacji, jest tylko piętrzenie treści bez uporządkowania. :P

Wyjdzie z tego prezentacja nie tyle na temat świata w krzywym zwierciadle, co streszczenie lektur. NUDA.
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Narsil
Pćma
Posty: 286
Rejestracja: sob, 13 paź 2007 23:01

Re: Krzywe zwierciadło

Post autor: Narsil »

Małgorzata pisze:Wyjdzie z tego prezentacja nie tyle na temat świata w krzywym zwierciadle, co streszczenie lektur. NUDA.
Małgorzato Sowiooka, to przecież matura. Toto nie ma być ciekawe, czy broń Boże innowacyjne. Toto ma być grzeczne, standardowe i Trafić W Klucz. ;]
"Malarstwo kończy się wtedy, kiedy można zawiesić obraz do góry nogami bez szkody dla odbiorcy."

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: Krzywe zwierciadło

Post autor: Alfi »

Narsil pisze:
Małgorzato Sowiooka
Sowiooka?
Aha, no tak, bo pawiookie są stawy w Tatrach.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Krzywe zwierciadło

Post autor: Małgorzata »

Nie wiąż mnie z Tatrami, Alfi, nawet pośrednio, bo znowu będę bluźnić. :P

Narsilu, ale czy "Trafienie w Klucz" nie znaczy, że na temat? Przecież to nic innowacyjnego - po prostu trzeba uporządkować argumenty. Nie da się tego zrobić bez zrozumienia, co to znaczy "w krzywym zwierciadle". A zrozumienia, co znaczy, chyba zabrakło... :X
Znaczy, nie o to chodzi w maturze? W mojej chodziło o to, żeby napisać wypracowanie. Na zadany temat. :(((

I dziękuję za "Sowiooką". Moje ego tak urosło, że z trudem mieszczę się przy komputerze. :)))
So many wankers - so little time...

ODPOWIEDZ