Pytanie do znawców

czyli udowodnione lub nie zjawiska, względnie cuda-niewida oraz inne przejawy aktywności obcych

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mara
Stalker
Posty: 1888
Rejestracja: ndz, 12 cze 2005 12:31

Re: Pytanie do znawców

Post autor: Mara »

Xiri, barbarzyncy w sredniowieczu? Sredniowiecze to juz spory rozwoj cywilizacyjny wiekszosci kultur na swiecie (niektore zdazyly juz zaliczyc upadki), dlatego okreslenie "barbarzyncy" mi nie pasuje. Ale nie oto pytalas (to tylko moje zboczenie zawodowe ;) ).
A ile tysiecy lat mialyby lezec? No i w jakim klimacie? Z tego, co pisalas, wychodzi na suchy. To maja byc stepy, sawanny czy pustynia? W klimacie suchym zarowno metal, jak i cialo lepiej sie konserwuje. Co prawda w torfie tez. Musisz wziac tez pod uwage, ze zarowno ciala, jak i bron po takim czasie zostanie przykryta warstwa naniesionej ziemi lub piasku (dlatego archeologdzy najczesciej kopia, a nie zbieraja znaleziska jak grzyby czy jagody). Pod wplywem rdzy, stal stosunkowo szybko ulega rozpadowi i bron rzeczywiscie moglaby sie pokruszyc w reku jak ciasteczko (z moich obserwacji wynikalo, ze metal luszczy sie warstwami - wynik kucia).
Aha, zamiast maczug w sredniowieczu uzywano raczej buzdyganow.
Na temat kosci sie nie wypowiadam, nie moja branza ;)
42

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Re: Pytanie do znawców

Post autor: Xiri »

Nie napisałam, że barbarzyńcy w Średniowieczu, tylko w tych realiach ;) Czyli wiadomo, że o jakąś libylandię chodzi, gdzie ludzie nie znają technologii.

Co do barbarzyńców, jak najbardziej istnieli w Średniowieczu, gdyż to epoka ciągnąca się przez wiele wieków. Również i dziś można napotkać takie ludy, np. na wyspach tropikalnych. ich sposób zachowania i życia pasuje do opisu barbarzyńców.

Precyzując: 1000 lat, klimat umiarkowany suchy. Coś jak znany nam krajobraz marsjański, czyli piach, głazy, kamienie i skały. Chodzi o to, że mam scenę, gdzie bohaterowie przechodzą przez taką równinę i nie wiem co mogliby tam znaleźć. Czy wszystko by się już rozpadło. Czy właśnie będzie, jak napisałaś, że wszystko się zasuszy.

/e
Buzdygany też są. Zarówno broń metalowa, jak i wytwarzana z dostępnych na dziko materiałów, czyli np. dzidy. Ale akurat rodzaj broni nie ma tu znaczenia, tylko stopień konserwacji metalu i kości (mumii?).

Juhani
Laird of Theina Empire
Posty: 3103
Rejestracja: czw, 18 lis 2010 09:04
Płeć: Mężczyzna

Re: Pytanie do znawców

Post autor: Juhani »

A jak tam z wiatrem? Bo co prawda w suchym klimacie korozja praktycznie nie istnieje, ciała się mumifikują, a wszystko razem do kupy może sporo przetrwać. Tylko ten wiatr. Jeśli wieje, to ziarenka pisaku zrobią z tego kaszkę mannę przez taki okres czasu.

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Pytanie do znawców

Post autor: neularger »

Juhani pisze:A jak tam z wiatrem? Bo co prawda w suchym klimacie korozja praktycznie nie istnieje (...)
Ja tam nie wiem, ale mnie w szkole uczono o korozji zachodzącej także w warunkach suchych. Każdy metal (z wyjątkiem szlachetnych) podlega mniej lub bardziej utlenianiu, więc na pewno nie jest tak, że mieczyk po 100 latach pobytu w suchym stepie będzie nieodróżnialny od nowego...
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Juhani
Laird of Theina Empire
Posty: 3103
Rejestracja: czw, 18 lis 2010 09:04
Płeć: Mężczyzna

Re: Pytanie do znawców

Post autor: Juhani »

neularger pisze:więc na pewno nie jest tak, że mieczyk po 100 latach pobytu w suchym stepie będzie nieodróżnialny od nowego...
Na 100 procent nie będzie nieodróżnialny. Niemniej zdatny do użytku może być. Ale co do tysiąca lat, to przypuszczam, że wątpię:) Za dużo różnych czynników - warunki idealne nie istnieją.

e. A Ty się tak szkołą nie chwal, Neu. Sam się domyśliłem, że ukończyłeś:)

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Re: Pytanie do znawców

Post autor: Xiri »

Juhani pisze:A jak tam z wiatrem? Bo co prawda w suchym klimacie korozja praktycznie nie istnieje, ciała się mumifikują, a wszystko razem do kupy może sporo przetrwać. Tylko ten wiatr. Jeśli wieje, to ziarenka pisaku zrobią z tego kaszkę mannę przez taki okres czasu.
Przyjmijmy, że trochę wieje, bo to otwarty teren. Niedaleko są góry.

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Re: Pytanie do znawców

Post autor: Młodzik »

neularger pisze:(z wyjątkiem szlachetnych)
Szlachetne też podlegają, vide miedziane blachy na dachach kościołów i nie tylko (widział ktoś ten charakterystyczny miedziany kolor? No właśnie...).

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Pytanie do znawców

Post autor: neularger »

Miedź nie jest metalem szlachetnym, tylko półszlachetnym.

@Ju
Bo to różne plotki chodzą... :)
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Juhani
Laird of Theina Empire
Posty: 3103
Rejestracja: czw, 18 lis 2010 09:04
Płeć: Mężczyzna

Re: Pytanie do znawców

Post autor: Juhani »

Jeszcze w tym temacie, ale już raczej pytająco. Widziałem nieraz w muzeach starą broń, różnie starą, z różnych epok, w czasami nawet niezłym stanie. Oczywiście warunki przechowywania są inne, ale jednak pozwala to żywić jakąś nadzieję, że być może, w warunkach opisanych przez Xiri, coś mogłoby się przechować.

Awatar użytkownika
Mara
Stalker
Posty: 1888
Rejestracja: ndz, 12 cze 2005 12:31

Re: Pytanie do znawców

Post autor: Mara »

Cos by moglo, gdyby bron byla wykonana z bardzo dobrego stopu. Kiepski stop korozja zezre w try miga (jeden kiepski miecz zacza rdzewiec mi nawet w domu). Xiri - pyl, piasek i gorskie wiatry zasypalyby pole bitwy bardzo szybko (gora 100 - 200 lat - wez pod uwage pola bitwy naszej historii i to, co po nich pozostalo obecnie). Z drugiej strony jakis potezny podmuch (na przyklad przechodzaca wczesniej burza piaskowa) moglby odslonic stosunkowo dobrze zachowane w piasku resztki zwlok i uzbrojenia.
42

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Re: Pytanie do znawców

Post autor: Xiri »

Dziękuję za odpowiedzi. Sądzę, że sobie już poradzę :)

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Re: Pytanie do znawców

Post autor: Młodzik »

neularger pisze:Miedź nie jest metalem szlachetnym, tylko półszlachetnym.
Mnie uczyli, że metale szlachetne, to takie, które w szeregu napięciowym leżą powyżej wodoru. O kategorii metali półszlachetnych dowiedziałem się dopiero teraz, jakaś taka dziwaczna jest. Zresztą, nie ma to wielkiego znaczenia, bo nawet srebro się utleni na powietrzu, zwłaszcza w większych miastach.

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Pytanie do znawców

Post autor: neularger »

To kategoria zwyczajowa, wywodząca się z prostej obserwacji, że miedź jest bardziej reaktywna niż srebro lub złoto. Podział na metale szlachetne i półszlachetne pewnie wziął się z potrzeby stworzenia nieco bardziej spójnych grup.
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
JanTanar
Fargi
Posty: 383
Rejestracja: wt, 22 lip 2008 21:10

Re: Pytanie do znawców

Post autor: JanTanar »

Z mojego punktu widzenia problem jest inny. Wprawdzie 1000 lat to geologicznie chwila, ale jednak mało prawdopodobne, żeby ta równina przez ten czas była "zakonserwowana". Na przykład poziom gruntu. Z opisu wynika, że warunki są raczej erozyjne. Ciała i sprzęt zostaną "zerodowane" (na ziemi średnia erozja w takich warunkach to chyba od paru do kilkudziesięciu centymetrów na 1000 lat, bez ruchów masowych). Chyba, że zostaną zdmuchnięte do jakichś szczelin i przykryte piaskiem. Raczej nie będą leżały i czekały, bez względu na szybkość korozji czy butwienia.
Miło cię widzieć Xiri. :)

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Re: Pytanie do znawców

Post autor: Xiri »

No witam, witam :)

Problem rozwiązałam, nie podając po prostu konkretnej liczny lat, tylko informując, że "wieki temu".
Chyba tak będzie najbezpieczniej, zwłaszcza że czas akurat tu nie jest istotny, lecz samo miejsce i to, co się w nim znajduje.

Pojawiła się jednak kolejna sprawa. Odpowiedź pewnie będą znać osoby mieszkające w górach. Otóż czy da się rozpalić ognisko z żywych gałęzi (bez igieł) kosodrzewiny i świerku? Czy ich żywica będzie łatwopalna? Szukałam na necie, lecz znalazłam tylko taki rodzaj żywicy: Link. U mnie nie ma drzew górskich, więc się na tym nie znam.

ODPOWIEDZ