Fototemat - wydanie trzecie

czyli nic konkretnego, za to do wszystkiego

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Fototemat - wydanie trzecie

Post autor: A.Mason »

baron13 pisze:Jedynie do drzewa nadodrzańskiego bym się trochę przyczepił, że nie wydobyte (jakoś, jak nie wiem, podejść bliżej?) z tła.
Chyba masz rację. Podejrzewam, że jeszcze raz spróbuję, tylko przy nieco lepszych warunkach pogodowych.
baron13 pisze:Moim zdaniem opanowanie analoga wygląda b. dobrze.
Dzięki :)

Z Twoich wszystkie trzy mają klimat i podobają mi się Też mam jedną rzecz, której bym się trochę przyczepił ;-D
W drugim zdjęciu zastanowiłbym się nad odcięciem dołu tuż nad dachami samochodów albo nawet nad latarenkami u dołu... albo już zupełnie drastycznie - odcinając część dolną tak, aby nie było widać tego pomarańczowego pasu nieba po prawej. W obecnej wersji jest za dużo punktów, po których skacze wzrok, co moim zdaniem za bardzo osłabia "siłę" trzech najważniejszych w tym zdjęciu rzeczy - latarni, kościoła i nieba z ptakami.

PS: wychodzi mi na to, że w przeciwieństwie do tego co dotąd robiłem, nawet jeśli w tym Twoim Kijewie zakładam film ISO 400, a światłomierz ustawiony jest na ISO 500, to jednak nie powinienem skracać czasu wywoływania więcej niż o kilkanaście sekund. Obecnie założony film wywołam bez korekty, zobaczymy jak to wyjdzie.
1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
Mara
Stalker
Posty: 1888
Rejestracja: ndz, 12 cze 2005 12:31

Fototemat - wydanie trzecie

Post autor: Mara »

Panowie specjaliści, jaki aparat polecilibyście amatorce, której potrzeba sprzętu dobrze sprawdzającego się w półmroku (bez lampy)?
42

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Fototemat - wydanie trzecie

Post autor: A.Mason »

Maro, to jest pytanie z kategorii jaką książkę fantastyczną polecicie?

Żeby coś doradzić musisz nam określić:
1. budżet, w którym chcesz się zamknąć?
2. wolisz aparat mały czy duży?
3. wolisz sprzęt uniwersalny do wszystkiego, czy do bardziej określonych celów. Co chcesz nim fotografować?
4. jakim aparatem dotąd fotografowałaś i czy byłaś zadowolona z tego, co Ci oferował? Np. pod kątem "zoomu"?
5. czy chcesz wydatku jednorazowego i szlus, czy będziesz/chcesz/możesz w przyszłości inwestować sprzęt?
1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
baron13
A-to-mistyk
Posty: 3516
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 09:11

Fototemat - wydanie trzecie

Post autor: baron13 »

Wysłałem odpowiedź, ale ją wcięło. Ciekawostka, coś musiałem popsuć... Odpowiedź brzmiała tak, że niestety taki aparat co dobrze pracuje w półmroku to też chciałbym mieć :-) Niestety to coś musi mieć wysokie maksymalne iso z możliwie małymi szumami. Najwyższe iso z obecnie sprzedawanych aparatów ma (chyba?) Sony a7s ale nie polecam bo jest to trochę teoretyczne iso 400 000. Faktycznie takie aparaty jak Canon 6d na iso 102400 mają mniejsze szumy. Koszty około 6 kilo złotych. (Canon). Reguła jest taka im większa matryca, tym większe iso i mniejsze szumy. Im więcej megapikseli tym gorzej z iso i szumami. Aparaty z matrycą "pełna klatka" (6 kilo złotych i więcej razy kilka) mają iso od 25600 do 204800. Przy czym to ostatnie kosztuje ok 20 kilka kzł. Aparaty z matrycą apsc mają iso do 25600 w porywach 51200 (Pentax) koszty 2-4 kzł. Kompakty raczej do iso 12800.
Kolejna sprawa do focenia bez światła to jasne obiektywy. Najjaśniejsze są stałki (brak zooma). Przykładowo Canon 50 mm najmniejsza przesłona f/1,4 ok 1,5 kzł. Napisz coś więcej :-)
Edit: Wrocek. Masonie w kwestii kadrowania masz rację :-)
Edit: Pod katedrą.

Awatar użytkownika
Mara
Stalker
Posty: 1888
Rejestracja: ndz, 12 cze 2005 12:31

Fototemat - wydanie trzecie

Post autor: Mara »

Baronie, bardzo ci dziekuję za odpowiedź. Trochę sobie poczytałam o testach szumów przy wysokiej czułości (a przy okazji o funkcji odszumiania) i zastanowiłam się nad tym, jakiej czułości potrzebowałabym do robienia moich fotek. Z uwagi na to, że fotografią zajmuję się amatorsko, kupowanie wysoce profesjonalnego sprzętu byłoby wyrzucaniem pieniędzy w błoto :) Zupełnie wyleciało mi z głowy, że stały obiektyw jest jaśniejszy (tak to jest, jak się robi zdjęcia raz na ruski rok). W moim przypadku potrzebuję jednak bardziej uniwersalnego aparatu, w którym mogę zmieniać obiektywy. Fotografuję głównie przyrodę (grzech tego nie robić w Norwegii), ale też wydarzenia z dużą ilością ludzi (nie robię zdjęć studyjnych). Do tej pory używałam prostego Nikona D60, który kupiłam sobie lata temu. Ostatnio doszłam jednak do wniosku, że chyba czas zmienić sprzęt, zwłaszcza że możliwości tego modelu przestały mi wystarczać (zwłaszcza, gdy chodzi o fotografię przy małej ilości światła). Zastanawiałam się nad Nikonem D7200, którego parametry wydają mi się optymalne do mojego robienia zdjęć. Mason pyta, czy chcę inwestować w sprzęt. Myślę, że tak - na wszystkie "dyngsy" do mojej D60 gromadzone przez kilka lat, musiałam kupić plecak, bo przestały mi się mieścić w torbach i nie sądzę, żeby z nowym sprzętem było inaczej.
42

Awatar użytkownika
baron13
A-to-mistyk
Posty: 3516
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 09:11

Fototemat - wydanie trzecie

Post autor: baron13 »

@Mara: Na systemie Nikona znam się średnio, jednak D7200 jest chyba warty posiadania :-)
Św Michał jeszcze raz.
Edit: Temat niedozwolony. :-)
Edit: Ćwirćwirek.
Edit: Spacer.

Grzegorz Buchwald
Pćma
Posty: 200
Rejestracja: ndz, 10 paź 2010 23:26

Fototemat - wydanie trzecie

Post autor: Grzegorz Buchwald »

"Temat niedozwolony" - chodzi o te majaczące na tle nieba silosy atomowe? Tak czy siak piękna fotka.

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Fototemat - wydanie trzecie

Post autor: A.Mason »

Baronie, wszystkie mi się podobają, choć w nocnym kościele wolałbym jakiegoś porządku - prostych ścian :)

A ja dalej katuję analogowy średni format (tym razem też na kolorowo):
http://www.fotoblog.mason.org.pl/2015.1 ... a-kolorowo
1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
baron13
A-to-mistyk
Posty: 3516
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 09:11

Fototemat - wydanie trzecie

Post autor: baron13 »

Dzięki za krytykę :-) Masonie z ostatniej serii wyróżniłbym "Katedralne Tęczówki" i ASPowo. Jakkolwiek uważam, poziom wyrównany :-)
Słodowa raz jeszcze.
Odra.

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Fototemat - wydanie trzecie

Post autor: A.Mason »

Baronie, oba mi się podobają. W odrzańskim zastanawiam się, czy nie chciałbym więcej odbicia w wodzie, nawet kosztem góry (drzew).

A ja dalej analogowo:

http://www.fotoblog.mason.org.pl/2015.1 ... ny-weekend
1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
baron13
A-to-mistyk
Posty: 3516
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 09:11

Fototemat - wydanie trzecie

Post autor: baron13 »

Masonie, z analogiem idzie Ci po prostu dobrze :-) Jak widać naraiłem panu na Kasprowicza stałego klienta :-)
A ja ciągle nocne, trochę bez przekonania. Ciemno jak wychodzę do roboty, ciemno jak wracam do domu.
Edit: Próba raczej technologiczna.
Edit: Na kładce.
Edit: Widoczek.
Edit: Podobny widoczek..
Edit: Kiczyk poranny.

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Fototemat - wydanie trzecie

Post autor: A.Mason »

Baronie - w nocnym przez to, że mury Uniwerku się walą, wali się całe zdjęcie :)
Z pozostałych - wszystkie równy poziom, ale ze względu na ciemności panujące zimą, najbardziej dziś do mnie przemawia Kiczyk poranny :)

Ja tylko cztery dziś:
http://www.fotoblog.mason.org.pl/2015.1 ... y-brzeskie

I oczywiście: Wesołych Świąt wszystkim!

EDIT: i jeszcze 8 z Lublina: http://www.fotoblog.mason.org.pl/2015.1 ... ska-osemka
1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
baron13
A-to-mistyk
Posty: 3516
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 09:11

Fototemat - wydanie trzecie

Post autor: baron13 »

Masonie, to nocne to akurat prostowałem :-) No i nie wyprostowałem hi,hi. Z ostatnich to najbardziej podobają mi się dwie bramy w Lublinie.
Pstrykam ciągle. Taka próba. Nie wiem czy to ma sens. Stare.
Edit: Bieg przez kładki.

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Fototemat - wydanie trzecie

Post autor: A.Mason »

Baronie, Bieg przez kładki jest świetny! To zaskoczenie, kiedy człowiek się orientuje, że to nie gwiazdy :)

Kilka zimowych z Brzegu: http://www.fotoblog.mason.org.pl/2016.0 ... -zimowanie

EDIT: i kolejne z testowania mojego nowego Kieva 60 oraz pożyczonego od Barona obiektywu 180/2.8: http://www.fotoblog.mason.org.pl/2016.0 ... zu-7-zdjec
1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
baron13
A-to-mistyk
Posty: 3516
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 09:11

Fototemat - wydanie trzecie

Post autor: baron13 »

Masonie, z ciekawością obejrzałem efekty z obiektywu 180 mm. Moim zdaniem wyszło ciekawie. Może dołożyłbym kontrastu ale GO gra. Z zimowania "Ślizkie schody" najlepsze, ale wszystkie dobre.
Katedralna tym razem w deszczu. Raczej próba sprzętu.
Św Michał raz jeszcze z rana.

ODPOWIEDZ