Muzyka inspirowana... historią

czyli co nam w duszy gra - o muzyce fantastyczniej i fantastyce muzycznej

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Muzyka inspirowana... historią

Post autor: kiwaczek »

Dlugo się zastanawiałem gdzie to wcisnąć. Bo i pod historię to podpada i muzyczka też gra, a problem socjologiczny też by się do tego dorobiło. No nic, wstawiam tutaj.

Trafiłem swego czasu na zespół Lao Che. Dla niezorientowanych - polski zespół, który tworzy muzykę bardzo inspirowaną nasza historią. Pierwszy album - Gusła - poświęcony czasom piastowskim, drugi - Powstanie Warszawskie - chyba nie trzeba wyjaśniać. Tworzą muzykę nowoczesną, dobrze wpadającą w ucho, a jednoczesnie w warstwie tekstowej nie unikają tematów trudnych i bolesnych.

Z drugiej strony interesuję się muzyką rosyjską i na ich scenie muzycznej znalazłem już kilka zespołów, które z powodzeniem uprawiają od lat muzykę poświeconą i inspirowaną historią Rosji. Płyty, na przykład zespołu Liube, sprzedają się w sporych nakładach, u nas zaś Lao Che kariery wielkiej u nas nie zrobiło.

No i czas przejść do problemów i pytań:
Dlaczego nasi muzycy nie tworzą takiej muzyki? Czy spowodowane jest to brakiem "targetu", czy też niechęcią środowisk twórczych do tematu? Czy spotkaliście się z podobną muzyką i co o niej sądzicie? Czy zdarzyło się Wam słuchać dla przyjemności pieśni legionowych itp?
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

Awatar użytkownika
Bebe
Avalokiteśvara
Posty: 4592
Rejestracja: sob, 25 lut 2006 13:00

Post autor: Bebe »

Ja tylko chciałam zaznaczyć, że moim zdaniem target - czyli ci, którzy słuchają najwięcej muzyki, nie są zainteresowani tematami, które kojarzą im się z polityką. Może ta grupa docelowa dla muzyki Lao Che jest zbyt mała... bo ludziska wolą klimaty ludyczne. :>
Z życia chomika niewiele wynika, życie chomika jest krótkie
Wciąż mu ponura matka natura miesza trociny ze smutkiem
Ale są chwile, że drobiazg byle umacnia wartość chomika
Wtedy zwierzyna łapki napina i krzyczy ze swego słoika

Awatar użytkownika
taki jeden tetrix
Niezamężny
Posty: 2048
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 20:16

Post autor: taki jeden tetrix »

Nekromantycznie chciałbym tylko wskazać, co następuje:
27 października, "Ucho" w Gdyni, wjazd 20 PLN

(wiem, linek kiepawy, ale co poradzę, że tak mają zrobioną stronkę? A poza tym po coś jest to kółko w myszce :D )
"Anyone who's proud of their country is either a thug or just hasn't read enough history yet" (Richard Morgan, Black Man)
"Jak ktoś chce sypiać ze skunksami, niech nie płacze, że mu dzieci śmierdzą" (Etgar Keret)

Awatar użytkownika
Korowiow
Ośmioł
Posty: 657
Rejestracja: wt, 25 paź 2005 13:59

Post autor: Korowiow »

No- przeca Kaczmarski z Gintrowskim tez historii trochę utworów poświęcili. I , bądź co bądź, Kazik miał kilka kawałków inspirowanych II Wojną Światową("Żona żołnierza", "Stalingrad, czyli Adam i Klara").
Okołotematowe- ja swego czasu rozbawiłem znajomych rapując o Katarzynie II, Poniatowskim i Napoleonie(ale to tak miedzy nami pijakami- ja i rap to 180 stopni różnicy).
Zjednoczony blok wszelkiego wstecznictwa

Awatar użytkownika
tarkus
Mamun
Posty: 165
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 21:55

Post autor: tarkus »

Iced Earth wydali kiedyś album poświęcony w całości wojnie secesyjnej. Ciekawostka taka - lider ma na tym punkcie zajoba. W sumie miło :)
<glootech> dochodze do wniosku, ze ksiezyc jest bardziej potrzebny od slonca
<glootech> bo swieci, gdy jest ciemno
<glootech> a slonce, gdy jest jasno

Awatar użytkownika
freemind
Mamun
Posty: 189
Rejestracja: ndz, 06 sie 2006 20:48

Post autor: freemind »

Mozart :) Dużo w nim chrześcijaństwa. Godny polecenia. Wszak to klasyka.

Awatar użytkownika
kaj
Kadet Pirx
Posty: 1266
Rejestracja: śr, 28 wrz 2005 13:50

Post autor: kaj »

Duzo w nim chrześcijaństwa? Toż jego msze mają muzykę wybitnie niestosowną do teksty, no może oprócz Requiem i Wielkiej c-moll.
Patrząc od tej strony to Richard Strauss, Igor Strawiński i Paweł Szymański. Oni zdecydowanie i udanie inspirują się przeszłością.

Awatar użytkownika
freemind
Mamun
Posty: 189
Rejestracja: ndz, 06 sie 2006 20:48

Post autor: freemind »

Miałem na myśli właśnie Requiem.

Awatar użytkownika
Cień Lenia
Zwis Redakcyjny
Posty: 1344
Rejestracja: sob, 28 paź 2006 20:03

Post autor: Cień Lenia »

Z innych historii - System of a Down ma kilkanaście piosenek inspirowanych historią ormian zdaje się.

Awatar użytkownika
Vodnique
Ośmioł
Posty: 639
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 15:44

Post autor: Vodnique »

W ich twórczości trzeba się tych skojarzeń doszukiwać, nie są zbyt oczywiste.
Dealing with bugs on a daily basis.

Awatar użytkownika
Dabliu
ZakuŻony Terminator
Posty: 3011
Rejestracja: wt, 22 sie 2006 20:22
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Dabliu »

A tutaj klip horrorystyczno-historyczny. Panowie są z Meksyku, ale potrafią dogadać się po polsku. Bardzo satanistyczne elektro...

Hocico-born to be hated

Awatar użytkownika
Bakalarz
Stalker
Posty: 1859
Rejestracja: pn, 01 sty 2007 17:08

Post autor: Bakalarz »

Opery Wagnera nawiązujące do mitologii nordyckiej, a więc pośrednio także do historii ludów skandynawskich :)
Sasasasasa...

Firewarrior

Post autor: Firewarrior »

Muzyka historyczna? Posłuchajcie sobie zespołów, które odtwarzają to, co grano wieki temu :) Takie jak białoruski zespół "Stary Olsa". Mają też płytę, gdzie można posłuchać jakichś rękopisów czy cóś takiego...

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

Wiesz... Jest różnica między muzyką inspirowaną historią a muzyką historyczną. Mała, ale jest :P
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

Awatar użytkownika
oLari
Fargi
Posty: 364
Rejestracja: sob, 27 sie 2005 00:18

Post autor: oLari »

Prawie cała dyskografia Sabatonu jest inspirowana II w.ś.

ODPOWIEDZ